2017 Kredi Düzenlemeleri

29.05.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 66 Kişi Okumuş ve 2 Yorum Yapılmış.

Günümüzde birçok insan ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli banka kredilerine başvurmaktadır. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, otomobil kredisi, kredi kartları gibi pek çok kredi türü mevcuttur.

Devletin, bankalar üzerinde bazı düzenlemeler yapması gerekmektedir. Bu düzenlemelerin amacı hem bankaların verdiği krediler yüzünden, hem de insanların aldıkları krediler yüzünden mağdur durumlara düşmemesi içindir. Ayrıca yapılan düzenlemeler devletin ekonomik faaliyetlerini de düzenlemektedir. Bu şekilde devlet içerisindeki para akışı ve devirdaimi daha rahat gerçekleşmesi amaçlanmaktadır. 2017 yılında banka kredileri ve kredi kartları hakkında Olağanüstü Hal kapsamında yeni Kamu Hakkında Kararnameler çıkarılarak bazı düzenlemeler yapılmıştır. İhtiyaç, konut, otomobil ve banka kredi kartları hakkında bazı kanun, yasa ve yasal düzenlemeler çıkarılmıştır. Bu denetlemeler ve düzenlemeler, devletin Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından yapılmaktadır.

 

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından 2017 yılında, tüketici kredileri ve kredi kartlarıyla ilgili düzenleme kanunu ile ilgili bilgiler vermek gerekirse, yeni kredi kanunu ile tüketici kredilerine kredi kartlarında olduğu gibi üst limit sınırlandırılması ile gelirin 3 ya da 4 katı kadar kredi alımı düzenlemesi getirilecektir. Konut kredilerindeki üst limit uygulaması şimdilik devam edecek olup, otomobil kredilerinde üst limit yine gelirin 3 ya da 4 katı olacak şekilde tekrar düzenlenecektir. Ayrıca aidat alınmayan kartların limitleri yükseltilecek, ama bireysel kartlardaki taksit uygulaması şu an için düşünülmemektedir. Takibe alınan kredi kartlarının ve çeşitli kredilerin artması ile Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu harekete geçerek bu durumu ortadan kaldırmak için, aylığa göre ihtiyaç kredisi verilmesi konusunda yeni düzenlemeler getirmiştir.

Bunun dışında kredi kanunu ile Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu kredi kartı kullanımına dair de yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bir ödeme aracı olan kredi kartları gün geçtikçe artmaktadır. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından bilinçsiz kredi kartı kullananları azaltmak için yeni düzenlemeler getirmiştir. 2014 yılından itibaren telekomünikasyon gıda ve akaryakıt alışverişlerinde taksitli alışverişi kaldırmış, diğer taksitli alışverişlerin vadesini de 12 aydan 9 aya indirmiştir. Altın alımlarındaki taksit de önce kaldırılmış, daha sonra 4 taksit ile sınırlandırılmıştı.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

[…] Kredi borcu yapılandırması genel olarak ödemekte güçlük çekilen bir kredi ya da kredi kartı borcunun daha kolay ve rahat bir şekilde ödenmesi için bankaların sunduğu bir sistemdir. Kredi ya da kredi kartı borcu tekrar yapılandırılırken banka tarafından dikkat edilen birkaç temel husus vardır. Kredinin ya da kredi kartının kalan borç tutarını, kredi çekilen hesabın vadesine göre faiz oranları arasındaki farkları, kredinin ya da kredi kartının ödenmeye devam edilen taksit tutarlarını ve toplam kredi maliyetini; banka, kredi ya da kredi borcunu yapılandırırken göz önüne alır. Bu borçların ödenemediği durumlarda bankalar, borçları yeniden yapılandırmaya açık olurlar. Bu sayede bankalar borçlarını tahsil ederlerken ödeme yapan tüketiciler de rahatlıkla istedikleri yapılandıma boyutlarına göre ödemelerine devam edebilirler. […]

[…] Vadeli hesap ya da diğer adıyla vadeli mevduat hesabı, müşterilerin bir bankaya para yatırmaları ve bu yatırılan parayı istenilen zaman çekebilmelerini sağlayan, bankaya da bu hesap karşılığında vade verilmişse vade sonunda yatırılan parayı istedikleri gibi kullanabilecekleri hesap türüne denir. Bu yatırılan para hesabında para, müşterinin bankaya verdiği talimatlar doğrultusunda banka tarafından temelde ana para ve faiz olarak ikiye ayrılır. Para, vadeli hesapta faiz oranına ve kalma süresine göre katlanabilir ve müşterinin istediği süre boyunca hesapta kalabilir. Faiz artışı ve kur değişimi gibi olaylar vadeli hesapları etkilemektedir. Vadeli hesaplara yatırılan paralar, müşterinin arzu ettiği vade diliminin sonunda faizden etkilenir ve yatırılan para miktarı artış gösterir. Vadeli mevzuat hesaplarında eğer vade süresi dolmadan yatırılmış olan parayı çekerseniz faizli olarak parayı çekemezsiniz, bu yüzden parayı çekmek için belirtilen vade süresinin dolmasını beklemek zorunda kalırsınız. […]

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1751
  Amerikan Doları
  3,57
  Euro
  4,195
  İngiliz Sterlini
  4,6455
  Japon Yeni
  3,2404
  Rus Rublesi
  0,06026
  SA Riyali
  0,95328
  Altın
  145,667
  Son Güncelleme: 15.08.2017 02:05
 • Son Yazılar