2017 Kredi Kartı Düzenlemeleri

29.05.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 66 Kişi Okumuş ve 1 Yorum Yapılmış.

Kredi kartları birçok insanın günlük yaşamında sık sık kullandığı bir para aracı haline geldi. Bununla birlikte kredi kartı kullanma oranı arttıkça devlet tarafından yeni yasalar ve düzenlemeler her sene yürürlüğe girdi. 2017 yılında ise kredi kartı kullanımını düzenlemek için birçok değişikliğe gidildi.

Kredilerdeki vadelendirme süresi 36 aydan 48 aya yükseldi ve taksitle cep telefonu satın alma yine tek çekim olarak belirlendi. Elektronik ev eşyaları dışındaki alışverişlerde taksit sayıları 9’dan 12’ye yükseltirildi. Kredi kartları borçlarında da düzenlemelere gidildi. Borçlarını ödeyemeyen tüketiciler bu sayede 48 ay vadeli olarak ihtiyaç kredisi çekerek eski kredilerini ödeyebilecekleri duruma göre taksitlendirecekler. Ayrıca kredi kartları borçlarını ödeyemeyenler için bir kereye mahsus olarak 72 aya kadar vadelendirme imkanı da sunuldu. Konut kredilerinde ise konut değerinin yüzde 75’i kadar kredi çekme imkanı olan düzenleme de yüzde 80’e çıkarıldı.

BDDK, yeni yönetmeliğinde uygulanacak taksit sayılarını da düzenledi. Kuyumla ilgili harcamalarda dört ay, elektronik eşya ve bilgisayar gibi ürünlerde altı ay, havayolu gibi harcamalarda dokuz ay, seyahat acentelerinde dokuz ay, taşımacılık hizmetlerinde dokuz ay, konaklama hizmetinde dokuz ay, sağlık ve sosyal hizmetlerinde dokuz ay, sağlık ürünleri harcamalarında dokuz ay, dernek ya da kulüp gibi kurumlara yapılan ödemelerde dokuz ay ve vergi ödemelerinde dokuz ay taksit uygulanabilecek.

Taksitlendirme yapılmayan sektörler ise telekomünikasyon, gıda, alkollü içecekler, akaryakıt, doğrudan pazarlama, kozmetik, yurt dışında yapılan harcamalar, ofis malzemesi ve hediye çeki oldu. Kredi kartlarından gerçekleştirilen harcamalardaki taksitlendirme oranları 12 ayı geçmeyecek şekilde düzenlendi.

BDDK ayrıca e-ticaret kanununda da düzenleme yaptı. E-ticaret kullanarak alışveriş yapan kişiler 1 Mayıs itibariyle güvenlik sertifikası çıkarması gerekmektedir. İnternet üzerinden yapılan alışveriş siteleri, adlarını ticaret siciline kayıt ettirmek zorundadırlar. Bu yeni yasa ile alışveriş yapılırken, tüketicilerin verdiği siparişlerden doğan tüketici vergisi ve buna ek olarak oluşan teslim masrafları böylece tüketici tarafından görülebilecektir. Tüketiciler alışveriş yaptıklarında, elektronik satış sözleşmesi düzenlenecek ve böylece siparişleri ile birlikte bir elektronik satış sözleşmesi alacaklardır.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

[…] Kredi kartı borcu ödenememesi durumunda bankalar, müşteriyi mağdur etmemek adına birçok seçenek sunar. Örneğin, kredi kartı borcu ödenememesi durumunda yeni yapılan yasal düzenlemeye göre, kişi bir kereliğine mahsus kredi kartı borcunu 72 vadeye kadar vadelendirebilir. Kredi kartı borcunu ödeyemeyen kişiler için yasal sürecin başlaması, 90 günlük bir süre sonrasında olur. Bu 90 günlük sürenin aralıksız olma şartı yoktur. Ödeme yapılmayan toplam süre 90 gün olduğu takdirde yasal süreç başlatılır. Eğer bu süre içerisinde borç ödenirse yalnızca gecikme faizi ödenir. 54. günde borçluya ihtar verilir. Eğer bu ihtar gecikme faizi ile birlikte verildiyse, ihtar masrafları da borçlu kişiye yüklenir. […]

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1744
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,1937
  İngiliz Sterlini
  4,6454
  Japon Yeni
  3,2546
  Rus Rublesi
  0,06029
  SA Riyali
  0,95348
  Altın
  146,36
  Son Güncelleme: 14.08.2017 23:04
 • Son Yazılar