Banka Hesaplarından Yapılan Kesintiler Nelerdir ?

09.07.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 47 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Bankacılığın birbirinden farklı birçok hizmeti vardır. Bankalar müşterilerinin ihtiyaçlarına göre verecekleri hizmetleri geliştirip değiştirmektedir. Örneğin nakit ihtiyacı olan bir müşterisine kredi imkanı sunan bir banka parasını birikmek isteyen müşterisine vadeli bir hesap açabilmektedir ya da maaş hesabı gibi yine müşterilerin ihtiyacı için vadesiz banka hesapları oluşturulmaktadır. Ancak bankalarda kar amacı güden kuruluşlar oldukları için bunları ücretsiz bir şekilde yapmazlar. Bu yaptıkları işlemlerden kar elde etmek isterler. Bu sebeple kişilerin banka hesaplarından farklı isimler altında kesintiler yapılır. Bunlar kişilerin banka bünyesindeki hesap türlerine göre değişim göstermektedir.

Vadesiz mevduat hesaplarından yapılan kesinti hesap işletim ücretidir. Bu ücretin tutarı bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Ancak hesap işletim ücretinin amacı isminden de anlaşılabildiği üzere kişinin hesabının banka bünyesinde bulundurulması ve işletilmesine karşılık alınan tutardır. Bu hesap kesim ücreti dönemsel olarak kişilerin aktif olarak kullandıkları hesaplardan para düşümü yapılması yöntemi ile tahsil edilir. Ancak bankacılık sektörünün gelişmesi ile birlikte bankalar birbirleri ile rekabet halindedir bu sebeple söz konusu olan bu tutar bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Buna ek olarak ise öğrencilerden hesap işletim ücreti almayan bankalar vardır. Öğrenci olunmasının belirtilmesi durumunda mevcutta kişiden herhangi bir hesap işletim ücreti kesintisi yapılmış ise öğrenciliğin kanıtlanması ile bu utar geri alınabilmektedir veya hesap oluşturulma aşamasında kişi öğrenci belgesi ile bankaya müracaat ederek bundan yararlanabilmektedir.

Vadeli hesaplardan alınan ücret ise biraz farklıdır. Kişilerin birikim yapmak amacıyla oluşturdukları bu hesap türünde yüzde hesabı ile kazanılan tutardan gelir vergisi alınır. Vadeli olan mevduat hesaplarının vade süresi 6 aya kadar olanlardan %15, 1 yıla kadar olanlardan %12 ve 1 yıldan uzun olanlar için ise %10 gelir vergisi alınmaktadır. Vadeli olan tevdiat hesaplarında ise bu yüzdeler değişmektedir. 6 aya kadar olanlardan %18, 1 yıla kadar olanlardan %15 ve 1 yıldan uzun olanlardan ise %13 gelir vergisi alınmaktadır. Bu rakamlar önceden bellidir ve vade süresinin sonunda ana paradan gelen faiz getirisine bu gelir vergisi uygulanarak hesaba para yatırılır.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1741
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,1928
  İngiliz Sterlini
  4,6467
  Japon Yeni
  3,2482
  Rus Rublesi
  0,06035
  SA Riyali
  0,9536
  Altın
  146,133
  Son Güncelleme: 14.08.2017 23:59
 • Son Yazılar