Banka Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır

29.05.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 62 Kişi Okumuş ve 1 Yorum Yapılmış.

Kredi borcu yapılandırması genel olarak ödemekte güçlük çekilen bir kredi ya da kredi kartı borcunun daha kolay ve rahat bir şekilde ödenmesi için bankaların sunduğu bir sistemdir. Kredi ya da kredi kartı borcu tekrar yapılandırılırken banka tarafından dikkat edilen birkaç temel husus vardır. Kredinin ya da kredi kartının kalan borç tutarını, kredi çekilen hesabın vadesine göre faiz oranları arasındaki farkları, kredinin ya da kredi kartının ödenmeye devam edilen taksit tutarlarını ve toplam kredi maliyetini; banka, kredi ya da kredi borcunu yapılandırırken göz önüne alır. Bu borçların ödenemediği durumlarda bankalar, borçları yeniden yapılandırmaya açık olurlar. Bu sayede bankalar borçlarını tahsil ederlerken ödeme yapan tüketiciler de rahatlıkla istedikleri yapılandıma boyutlarına göre ödemelerine devam edebilirler.

Kredi kartının borçlarını geciktirmeden yasal takibe düşmeden önce borç yapılandırmasına gitmek tüketici açısında daha karlı olacaktır. Bu yüzden tüketicinin mevcut borcunu hesaplaması gerekmektedir. Bu hesaba ihtiyaç kredilerini ve kredili mevduat hesabı borçlarının da eklenmesi gerekmektedir. Buna göre de bir ödeme planı yapılmalı ve ardından kredi borcunun yapılandırılması ödeyen kişiyi zorlamamalıdır. Alternatif olarak da uygun maliyetli bir bankadan toplam borcu kapatmak için de bir ihtiyaç kredisi çekilmesi farklı bir seçenektir. Böylece farklı hesap borçları yerine tek bir yere olan borcu ödemek tüketiciye daha kolay gelebilir. Bunun yanında bu tek kalan borcu öderken ekstra olarak yeni bir borç yapılmamaya çalışılmamalıdır, aksi olduğu takdirde borcun ödenmesi gecikebilir ve tüketici için ödeme kolaylığı ortadan kalkar.

 

Tüketicinin diğer bankalarda bulunan bir takım borçları sebebiyle bazı bankalar bir borç ödeme kredisi vermek istemeyebilir. Böyle bir durumda tüketici, diğer bankalardaki borçlarını kredi aldığı bankada birleştirebilir. Aynı zamanda tüketicinin mevcut kredisini yeniden yapılandıran bir kredi olarak da yerine geçer. Bankalardan ödemek için alınan krediden sonra kredi faizleri düşmesi durumunda tüketici, aldığı krediyi yeniden yapılandırmak isteyebilir ancak bankaların bu krediyi yeniden düzenlemek ya da yapılandırmak gibi bir seçeneği tüketiciye sunma olasılığı yoktur.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

[…] IBAN numarasını öğrenmek için hesabın oluşturulduğu bankanın herhangi bir şubesine gitmeniz yeterli olabilir. Ancak şubeye gitmek istemiyorsanız ve internet bankacılığı da kullanmıyorsanız bunun yerine bankanın müşteri hizmetlerini arayarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer cep telefonunuzda bankanızın uygulaması yüklü ise Hesap İşlemleri bölümünden de hesabınızın IBAN numarasını öğrenme fırsatınız bulunmaktadır. Bununla birlikte internet bankacılığı kullanıyorsanız müşteri numaranız ya da TC kimlik numaranızı kullanarak giriş yapıp Hesap İşlemleri kısmından bankanın size özel sunduğu IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. […]

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1751
  Amerikan Doları
  3,57
  Euro
  4,195
  İngiliz Sterlini
  4,6455
  Japon Yeni
  3,2404
  Rus Rublesi
  0,06026
  SA Riyali
  0,95328
  Altın
  145,667
  Son Güncelleme: 15.08.2017 02:05
 • Son Yazılar