Bankalar Nasıl Para Kazanıyor?

22.07.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 26 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Bankalar, ekonomik dengenin sağlanması için gerekli olan ve ülkemizde çok sayıda bulunan kuruluşlardır. Bankalar günümüzde neredeyse bir ihtiyaç haline gelmiştir diyebiliriz. İhtiyacımız olan parayı en hızlı şekilde bulmak için bankaları tercih edebiliriz. Bu kuruluşlar mevduatı olan insanlardan para alarak ihtiyaç sahiplerine kredi şeklinde sunmaktadır. Bankalarda verdikleri hizmet karşılığında insanlardan ücret talebinde bulunmaktadırlar. Bankalar da akıllı bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde yatırılan paraları iyi bir şekilde değerlendirirler ve o parayı çoğaltırlar. Bu bankaların parayı çoğalttığı ve iyi bir şekilde değerlendirdiği sistemin adı ise Kısmi Rezerv Sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistem sayesinde bankalar, yatırılan paranın belli bir miktarını tutup, kalanını kredi ya da diğer şekillerde değerlendirmektedir. Peki, bu sistem nasıl işlemektedir?

Örneğin siz geldiniz ve bankaya 100 TL para yatırdınız diyelim. Bir ay sonra da iki ay sonra da gelip bu parayı eksiksiz bir şekilde çekebilirsiniz. Yani bankalar sizin paranızı yemez. Bankalar yatırdığınız zamandan çekeceğiniz zamana kadar bu parayı diğer müşterileriyle değerlendirir ve bir şekilde çoğaltırlar.

Bankaların para kazanma yöntemlerinden biri de herkesin bildiği üzere faizdir. Örneğin 50 bin TL paraya ihtiyacınız var ama bir türlü bu parayı bulamadınız. Son çare olarak bankadan kredi çekmeye karar verdiniz. Taksitler şeklinde düzenli olarak ödemek şartıyla bu krediyi çekebilirsiniz. Ancak 50 bin TL olarak çektiğiniz krediyi faizli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Ödeyeceğiniz bu faizler sayesinde bankalar da gelir sağlamakta ve ayakta kalmaktadırlar. Ayrıca bankacılık hizmetleri, masraf ücretleri, hesap işletim ücretleri, kredi kartı aidatı sebebiyle elde edilen paralarda bankanın kasasına gitmektedir.

Yani aslında diğer kuruluşlardan farksızdır desek yanılmış olmayız. Günümüzde birçok kurum verdiği hizmet karşılığında insanlardan ücret talebinde bulunmaktadır. Bankalarda bu ücreti farklı şekillerde karşılamaktadır. Ancak bu faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Yani bir bankadan çektiğiniz krediyi daha fazla öderken bir diğerinden çekeceğiniz parayı daha az bir şekilde ödeme ihtimaliniz bulunmaktadır. Yani bankaların verdiği hizmet kalitesi de birbirinden farklıdır.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1744
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,1937
  İngiliz Sterlini
  4,6454
  Japon Yeni
  3,2546
  Rus Rublesi
  0,06034
  SA Riyali
  0,95348
  Altın
  146,354
  Son Güncelleme: 14.08.2017 23:21
 • Son Yazılar