Bankaların Aldığı Komisyonlar Hakkındaki Düzenlemeler

27.05.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 64 Kişi Okumuş ve 1 Yorum Yapılmış.

 Bankalar herhangi bir işlem gerçekleştirme aşamasında da bazı ücretler talep edecek ve bu tür ücretler de komisyon adı altında kendini göstererek; tüketicilerin ödeme yapmaları durumunda devreye girecek şekilde yer alacaktır. Gerek kredi kartı aidatları gerekse de havale ya da EFT gibi işlemlerde yapılan kesintiler konusunda bankaların koyduğu kurallardan meydana gelen şikayetler kapsamında da bu türde bir düzenleme de gerçekleşecektir. Bu aşamada da belli bir düzenleme işlemi uygulanarak; bu tür bir komisyon sistemini ortadan kaldırmak ve tüketicileri daha memnun edecek bir şekilde de gündemde yer almasını sağlama amacı güdülerek etkili bir biçimde çalışmalar da yapılmaktadır.

Bankaların aldığı komisyonlar hakkında yeterli bir biçimde yapılan düzenlemeler sonrasında ilk olarak banka ile kişiler ile yapılacak sözleşmelere uygunluk taşıyacak şekilde yer alması sağlanmaktadır. Belli bir düzenleme sonrasında sözleşmede yer alan maddelerin tamamının 12 punto olacak şekilde belirlenmesi ve sözleşmenin bir nüshasının da tüketiciye ulaştırılması kararı çıkmıştır. Bu şekilde yapılacak olan sözleşmelerde; kullanıcılar bir nüshayı teslim aldıklarına dair bir imza atacak ve kalıcı bir biçimde de söz konusu evrakı saklamaya devam edeceklerdir. Bu aşamada da sözleşmede yer alan maddelerden finansal tüketicilerin her zaman haberdar olması da sağlanarak; herhangi bir olumsuzluk durumunda da devreye girecek olan bir seçenek olarak kabul görecektir.

Finansal tüketicilerden alınan komisyon çeşitleri olarak kabul gören ve sonradan değişikliğe gidilerek kaldırılan istihbarat ücreti, kredi işlem fişi ücreti, ödeme planı değiştirme ücreti ve değişken taksitli ödeme planı ücreti gibi seçenekler; isim değiştirmiş olsa dahi tüketicilere lanse edilmeyecektir. Bu isimler altında da herhangi bir ücret banka tarafından talep edilmeyecektir. Bankaların herhangi bir işlem ya da hizmet sırasında tüketicilerinden ücret talep edilmemesi aşamasında yer alan bu tür düzenlemelerden sonra; kredi kartı olanlar ya da kredi çekmek isteyen kişilerin ekstra giderlerle karşı karşıya kalmaması da sağlanacaktır. Bu anlamda da sadece anaparaya bağlı olarak faiz oranları dahilinde yer alan meblağları ödeme işlemleri ile finansal tüketiciler karşı karşıya kalacaklardır.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

[…] Denetleme ve Düzenleme Kurumu tarafından 2017 yılında, tüketici kredileri ve kredi kartlarıyla ilgili düzenleme kanunu ile ilgili bilgiler vermek gerekirse, yeni kredi […]

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1752
  Amerikan Doları
  3,569
  Euro
  4,1942
  İngiliz Sterlini
  4,6447
  Japon Yeni
  3,2392
  Rus Rublesi
  0,06024
  SA Riyali
  0,95306
  Altın
  145,614
  Son Güncelleme: 15.08.2017 02:20
 • Son Yazılar