Bankaların Kara Listesi Nedir ve Nasıl Çıkılır

30.05.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 53 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Bankalar profesyonel olarak çalışan finans kurumlarıdır. Gerekli şartları taşıayn müşterilerine ihtiyaç duydukları zamanlarda, ihtiyaç duyduları miktarlarda para verirler. Bankalarda para üzerinden para kazandıkları için geri ödemelerinin yapılması bankalar için çok önemlidir. Çünkü bankanın içindeki o görünmez çarkı döndüren sistemde müşterilerden gelecek olan geri ödemelerin yeri önemlidir. Bankanın beklediği geri ödemelerin hiç yapılmaması yada zamanında yapılmaması bankanın kendi içinde bir çok soruna yol açmaktadır. Bu tür problemlerin önüne geçmek isteyen banka kuruşları da müşteriler tarafından yapılacak olan geri ödemelerin tarihlerinde hassas davranmaktadırlar.

 

 1. yüzyılın hastalığı olan tüketim çılgınlığının sonucunda bankalarla sorun yaşayan insanlar vardır. Bankalardan gerek kredi kartları gerekse de krediler gibi yöntemlerle borç para alınabilmektedir. Ancak bankalar müşterinden bunların düzenli şekillerde ödenmesini beklemektedir. Banka müşterinin bir kısmı ise bankarın bekledikleri bu düzenli ödemeleri yapamamaktadır. Bankalarında ödeme tarihleri ile ilgili çok sıkı yaptırımları vardır. Örneğin son ödeme tarihi geçmiş bir borca gün aşırı belli bir miktar faiz oranı işlenmektedir. Bu da banka müşterisi için dezavantajlı bir durumdur. Çünkü ödeyeceği borç daha az iken ödeyemediğinden ceza faizi işlenerek ödeyeceği miktar artmaktadır. Buna ek olarakta bankalarla sık sık sorun yaşayan insanlar için kara liste uygulaması vardır.

Bankalar geri ödemede sorun yaşadıkları müşterileri için kara liste uygulamasını başlamıştır. Kredi kartı borcu yada kredili başka bir banka işlemi sonucunda ödemelerini sürekli geciktiren ve bankaların uyarılarına karşı hala ödeme yapma problemleri çıkan müşteriler kara listeye alınmaktadır. Kara listeye giren bir müşteri söz konusu olan borcunu tamamen ödemiş olsa bile kara listeden çıkmak çok kolay değildir. Soruna sebep olan borç tarihinden itibaren 5 yıl boyunca kayılar silinmez ve bu süre boyunca aynı bankayla yeniden çalışılması çok zordur. Ancak herhangi bir bankadan kredi yada kredili bir işlem yapıldığında en az 1 yıl boyunca bir kere bile gecikme ve aksama olmadan ödeme yapılması gerekmektedir. Kanun takibinin 5 yılın sonunda kalkması ile kayıtlar silinmektedir.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1756
  Amerikan Doları
  3,568
  Euro
  4,1944
  İngiliz Sterlini
  4,6433
  Japon Yeni
  3,2382
  Rus Rublesi
  0,06029
  SA Riyali
  0,95275
  Altın
  145,622
  Son Güncelleme: 15.08.2017 01:44
 • Son Yazılar