Bankaların Pos Cihazı Komisyonları

24.05.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 60 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

    Yeni işletme açacak girişimcilerin sorunlarından biri de bankaların kredi kartı ödemelerinin yapılması için işletmeciye sağladığı POS cihazlarından aldığı komisyonlardır.

Günümüzde yaygınca kullanılmakta olan kredi kartları, işletmecilerin de büyük bir sorunudur. Çünkü kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, banka işletmeciden komisyon almaktadır. Bazı araştırma şirketlerinin yaptığı anketlere göre alışverişe çıkan insanların yüksek oranda kredi kartıyla alışveriş yapmakta olup, bir mağazaya girerken ceplerindeki kredi kartına ait taksit seçeneklerine göre alışveriş yapmanın daha avantajlı olduğunu düşünmektedirler. Yapılan alışverişlerin yüzde 75’i kredi kartı ile yapıldığı düşünülürse, bankaların POS cihazlarından aldığı komisyonlar işletmeler için ne denli önemli anlaşılacaktır. Bir de bankaların müşterilerine sunduğu kredi kartlarıyla alışverişlerde sağladıkları puan avantajını göz önüne alırsak, kredi kartı kullanımının gün geçtikçe artması işletmelerde POS cihazları zorunlu hale getirmektedir.  İşletmecilere POS cihazı imkanı sağlayan bazı bankalar vardır. Örnek olarak TEB bankasının verdiği komisyonları ele alalım.      

 

         

TEB de diğer bankalar gibi işletmeciden bazı bilgiler ister ve her işletmeye ayrı olacak şekilde kendine özel bir komisyon oranı belirler. Yani her işletme için aynı komisyon oranları geçerli değildir. Böylece bankanın işletmeden isteyeceği bilgiler doğrultusunda aylık taahhüt edilen ciro ve bu taahhüt için verilen taahhüt süresine göre komisyon oranlarını belirler. İşletme, eğer taahhüt miktarı 2.000 TL ise, 12 ay taahhüte  %5.2, 24 ay taahhüte %4.7 ve 36 ay taahhüte %4.2 civarında bir komisyon oranı ile karşılacaktır. Eğer taahhüt miktarı 3.000 TL ise, 12 ay taahhüte %4.4, 24 ay taahhüte %3.8 ve 36 ay taahhüte %3.4 civarında bir komisyon oranı ile karşılacaktır. Eğer taahhüt miktarı 8.000 TL ise, 12 ay taahhüte %2.6, 24 ay taahhüte %2.4 ve 36 ay taahhüte %2.1 civarında bir komisyon oranı ile karşılaşacaktır. Eğer taahhüt miktarı 12.000 TL ise, 12 ay taahhüte %2, 24 ay taahhüte %1.8 ve 36 ay taahhüte %1.1 civarında bir komisyon oranı ile karşılaşacaktır.

İşletmeye POS cihazı sağlamakta olan bankalar ise Akbank, Garanti, Türkiye Finans Katılım Bankası, DenizBank ve İş Bankasıdır. Bu bankaların web siteleri ve şubelerine giderek bilgi alınabilir.

 

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1752
  Amerikan Doları
  3,57
  Euro
  4,1954
  İngiliz Sterlini
  4,6463
  Japon Yeni
  3,2401
  Rus Rublesi
  0,06025
  SA Riyali
  0,95337
  Altın
  145,627
  Son Güncelleme: 15.08.2017 02:36
 • Son Yazılar