Bireysel Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

25.05.2017 tarihinde Krediler kategorisine eklenmiş, 59 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Bireysel kredi, bankaların gerçek kişilere ihtiyaç dahilinde ve belirli şartlar çerçevesinde sunduğu kredi hizmetidir. İnsanların ihtiyaçlarına göre kredi veren bankaların kredi çeşitleri oldukça fazladır. En çok kullanılan kredi çeşitleri ev ve araba olmak üzere kariyer, sağlık, meslek, eğitim, evlilik gibi konularda da bankalar kredi verebilir ve bazen de bayram gibi özel zamanlarda ayrıcalıklı kredi verebilme imkanı tanır. Bu kredilerde özellik olarak kredinin vadesi ve tutarının limiti bir kerede tanımlanır. Genel olarak bakıldığında ise bireysel kredi türleri dörde ayrılır.

İhtiyaç kredisi; kişilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilen kredi türüdür. Bu kredi tipinde eğitim kredisi, ev yenileme kredisi, altın kredisi gibi kredi çeşitleri mevcuttur. Diğer kredi çeşitlerine göre daha düşük tutarlıdır ve banka tarafından temin edilmesi için bazı şartları vardır. Bankaların ihtiyaç kredisi vermesi durumunda elden geçirdikleri bu şartlardan bazıları; gelir durumları, diğer bankalardan kredi alma durumunda ödeme durumunu gösteren kredi notları, gibi durumlardır.

Taşıt kredisi; kişilerin taşıt ya da belirli şartlarda ticari taşıt almalarına imkan tanıyan kredi türüdür. Bankaların taşıt kredisi verme durumunda belirlediği bazı şartlar vardır. Kredi kullanarak ikinci bir el bir taşıt satın alınması durumunda taşıt yaşının en fazla 5 yıl olması gerekir. Taşıt kredisinde vade ya da faiz oranı da her banka için çeşitlik gösterebilir.

İpotekli ihtiyaç kredisi; diğer kredi çeşitlerinden daha yüksek meblalarda verilir ve bu daha çok kredi alan kişinin kullanım amacına göre değişiklik gösterebilir. Krediyi çeken kişi, sahip olduğu bir malı ipotek olarak gösterip kredisini bankadan temin eder. Böylece krediyi geri ödeyememesi durumunda banka, ipotekli mala el koyup kredisini kurtarma imkanına sahip olur.

Konut kredisi; kişilere bankalar tarafından konut satın almaları tarafından temin edilen kredi türüdür. Bu kredi tipinde banka, satın alınacak olan konutu ipoteğini alır ve krediyi çeken kişinin ödeyememesi halinde banka, konuta el koyar. Borç ödendiği takdirde banka, konuta koyduğu ipoteği kaldırmak zorundadır. Konut kredisinde vade, en fazla 120 aya kadardır.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1752
  Amerikan Doları
  3,57
  Euro
  4,1954
  İngiliz Sterlini
  4,6463
  Japon Yeni
  3,2401
  Rus Rublesi
  0,06025
  SA Riyali
  0,95337
  Altın
  145,627
  Son Güncelleme: 15.08.2017 02:36
 • Son Yazılar