Çalışan Anneler Kreş Yardımı Nasıl Alır ?

26.05.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 64 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Ekonominin gelişmesi ve geçmişten gelen geleneksel anlayışların değişmesi ile artık kadınların iş hayatındaki payları artmıştır. Toplumumuz ataerkil olduğundan ailede çocuklarla ilgilenilmesi kadınlardan beklenmektedir. Ancak kadınların iş hayatına girmesi durumundan sonra aylık kazanabilicekleri para çocuklarının ilgilenilmesi için ödeyecekleri paradan fazla ise iş hayatına girmeyi seçiyorlar. Daha öncelerde çalışan annelere yardım için “çalışan anneye bakıcı parası” uygulanmış fakat daha sonrasında yerini “çalışan anneye kreş yardımı” uygulaması almıştır. Böylelikle aile ve sosyal politika bakanlığı kreş yardımı uygulamasını hayata geçirerek çalışan annelerin yüklerini hafifletmek ve kariyer yapak için çocuk yapmayı ertelen, çocuk bakımı sebebiyle işlerinden ayrılan annelerin yaşamlarını kolaylaştırmayı amaçlamıştır.

Aile ve sosyal politika bakanlığı bu uygulama ile zorluklar altında çocuk büyütmek zorunda kalan ailelerin yüklerini hafifletmeyi amaçlamıştır. Ancak kreş yardımından faydalanabilmek için sağlaması gereken koşullar vardır. Çalışan anneye kreş yardımı uygulamasından öncelik olarak dul anneler, boşanmış anneler, eşleri vefat etmiş anneler ve geçim sıkıntısı çeken anneler ve babalar yararlanbilmektedir. Çocuklarının 0 ila 4 yaş aralığında olması gerekmektedir.

Aile ve sosyal politika bakanlığının çalışmalarını sürdürdüğü çalışan annelere kreş yardımı kanunu henüz resmi gazetede yayınlamamıştır bu sebepler herhangi bir başvuru formuda yoktur.  Çalışan annelere kreş yardımından yararlanabilmek için öncelikli olarak aile ve sosyal politikalar bakanlığına başvurması gerekmektedir. Kreş yardımı alınıp alınamamasında belirleyici olan ailenin gelir durumudur. Gelir durumu için belirli bir değerlendirme yöntemi uygulanıp çıkacak olan gelir durumu puanına göre yardım alınıp alınamayacağına karar verilecek. Yapılcak yardımın miktarı henüz kesinleşmemiş ancak normal bir kreşin aylık ücreti 500 ila 1000 tl arasında değişmektedir. Bu proje için anne çocuk eğitim vakfının önerisi 300 tldir. Bu uygulama ile kreş ihtiyacında artış baş göstereceğinden tubitak destekli olarak mahalle kreşlerinin kurulması söz konusudur. Çalışma şartlarından dolayı; çocuklarına gereken zamanı veremeyen anne ve babaların devlet desteği ile çocukların bakımlarını sağlanması açısından olumlu sonuçlar ile karşı karşıya gelebilecek ve bu tür bir hizmet ile de yakın zamanda yürürlüğe girmesi beklenmektedir.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1752
  Amerikan Doları
  3,569
  Euro
  4,1942
  İngiliz Sterlini
  4,6447
  Japon Yeni
  3,2392
  Rus Rublesi
  0,06024
  SA Riyali
  0,95306
  Altın
  145,614
  Son Güncelleme: 15.08.2017 02:20
 • Son Yazılar