Çeyiz Hesabı Veren Bankalar

23.05.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 64 Kişi Okumuş ve 2 Yorum Yapılmış.

Çeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı açılması işlemine denilmektedir. Çeyiz hesabı ise her bankadan yapılmamakta belirli bankalardan yapılmaktadır. Çeyiz hesabı açılış aşamasında ise katılımcı ile banka arasında bir talimat yapılmaktadır bu talimatta ise banka ve katılımcı arasında gerekli şartlar bulunmaktadır. Bir çeyiz hesabı açan katılımcı ise birden fazla çeyiz hesabı açamamaktadır. Bir bankada açılan çeyiz hesabı bir başka hesaba taşınamamaktadır. İlk başvuru yapmış olduğunuz bankada hesabınız kalmaktadır. Çeyiz hesabı açabilmek için ise belirli bir yaş şartı bulunmaktadır. Bu yaş şartı ise 18 yaşından büyük olan adaylar olmaktadır. 18 yaşından küçük adaylar için de veli ve ya vasileri tarafından çeyiz hesabı açılabilmektedir.

Çeyiz hesabının ise bazı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar ise evlilik tarihinden önce 3 yıl kadar asgari bir ödeme yapılması gerekmektedir. Çeyiz hesabı alabilmek için ise hesabı alan kişinin 27 yaşından küçük olması gerekmektedir. Çeyiz hesabı en fazla 5 bin olması gerekmektedir. Çeyiz hesabında ise devlet katkı payı en çok dikkat edilen kriterlerdir.

Çeyiz hesabı için katılımcının elinde bulundurması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler ise, çeyiz hesabı açtıracak olan katılımcının ise bakanlıktan onaylı belge alması gerekmektedir. Çeyiz hesabı alacak olan katılımcının başka bir bankada ve ya başka bir çeyiz hesabının olmaması gerekmektedir. Kimlik bilgilerini tam ve eksiksiz olarak paylaşması gerekmektedir. Çeyiz hesabı için evlilik tarihinden itibaren devlet katkı payının hesaplanması aşamasıdır.

Çeyiz hesabı veren bankalar ise, ziraat bankası, Vakıfbank, Halkbank gibi bankalardan çeyiz hesabı açılabilmektedir. Çeyiz hesabı için başvuran aday çeyiz hesabını düzenli bir şekilde yapması gerekmektedir. Çeyiz hesabı ödemesi için bir alt sınır ve üst sınır belirlenmelidir. Katılımcı ödemelerini alt tutar ve üst tutarı da göz önünde bulundurarak farklı bir Mevla da ödeme yapabilmektedir. Çeyiz hesabı ödemeleri ise ilgili ayın ilk günü veya son günü olarak ödeme yapılmaktadır. Çeyiz hesabı alan katılımcı se ödeme gününü kendisi belirleyebilmektedir. Bir dönem içerisinden katılımcı sadece 2 kez çekim yapabilir.

 

 

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

[…] Kredi başvurusunu onaylamak ne kadar bankanın kendi inisiyatifinde olsa da genel olarak kişi bazı şartları bulundurmak zorundadır. Örneğin, bir kişi çalışmaya yeni başladı ve evlenmek istiyor. Bunun için bankaya ihtiyaç kredisi için başvuruyor. Fakat banka, bu kişinin kredisini reddedecektir. Çünkü kredi alabilmek için belirli bir süre gerekmektedir. Bu kişi aynı iş yerinde en az 6 süreyle çalışmış olmalıdır. Aksi takdirde yaptığı başvuru önemsenmeyecektir. Bu nedenle sigortalılık süresi kredi alınabilmesi konusunda önemli bir şarttır. Fakat yine de bazı bankalar maaş için kredi çekilmek istenen bankayla çalışılması şartıyla müşteriye kredi verebilmektedir. […]

[…] adayı olan ya da evlenenlere devlet tarafından yapılan yardımların detaylarına inecek olursak, anlaşmalı bankalarda açılan bir çeyiz […]

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1752
  Amerikan Doları
  3,57
  Euro
  4,1954
  İngiliz Sterlini
  4,6463
  Japon Yeni
  3,2401
  Rus Rublesi
  0,06025
  SA Riyali
  0,95337
  Altın
  145,627
  Son Güncelleme: 15.08.2017 02:36
 • Son Yazılar