Devletin Öğrencilere Yaptığı Eğitim Yardımları

30.05.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 86 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Eğitim oldukça önemli bir konudur ve devletin bu konuda yaptığı teşvikler, özellikle finansal olarak günümüzde çok fazla artmış durumdadır. Eğitim alanında da yaptığı düzenlemeler ile bu desteklerini arttırmıştır. Başlıca olarak lise eğitimi görenlere, ön lisans ve normal lisans eğitimi görenlere verdiği burs ve kredilerinin yanında Kredili Yurtlar Kurumu da mevcuttur. Ek olarak bunun yanında yüksek lisans eğitimi ve doktora gören öğrencilere de finansal desteğini burs ve kredi olarak iki seçenekte sağlamaktadır.

Devlet, lisede eğitim gören öğrencilere maddi yardım sağlamak amacıyla Devlet Parasız Bursluluk Sınavı düzenlemektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte hazırlanan bu sınav, orta okul ve lise öğrencilerini kapsamakta. Bunun sonucunda ise yüksek derecedeki liste öğrencilerine buna göre ekonomik olarak yardım sağlamaktadır. Ekonomik olarak bunun yanında devlet yurdu yardımları da ortaokul ve lise öğrencileri için bir avantaj olarak görülmektedir. Üniversite öğrencileri için de burs ve kredi yardımı yapılmaktadır. Burs için başvuran öğrencilerin gelir durumlarına ve aile yapılarına bakılarak geri ödemesiz finansal bir yardım yapan devlet ayrıca kredi de verebilmektedir. Kredi sisteminde ise öğrencinin ön lisans da dahil olmak üzere tüm lisans dönemi süresi boyunca yaptığı finansal yardım bulunmaktadır. Bu sistemde ise burs ödemesine kıyasla geri ödeme yapılmaktadır. Bu burs ve kredi sistemi her yılın başında miktar olarak artmaktadır.

Kredili Yurtlar Kurumu’nun sağladığı devlet yurtları ise devletin öğrencilere yaptığı eğitim yardımlarının arasındadır. Ülkemizde üniversite öğrencilerinin birçoğunun kullandığı bu devlet yardımı, diğerlerine kıyasla gayet kullanışlı ve daha ucuz maliyetlidir. Ayrıca yüksek lisans eğitimi gören öğrenciler de burs ve kredilerden yararlanabilmektedir. Bunun için devlete başvurmalıdır ve yüksek lisans gördüğüne dair eğitim belgesi ile ihtiyacına göre devletin kararı ile burs ya da geri ödemeli kredi kazanma şansına sahip olabilir. Yüksek lisans için devletin yaptığı finansal yardımlar, lise, ön lisans ve lisans öğrencilerine yaptığı yardımlardan daha fazla miktardadır. Bununla birlikte doktora eğitimi görenlere de yüksek lisans öğrencilerine verilen miktar daha fazladır.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1756
  Amerikan Doları
  3,568
  Euro
  4,1944
  İngiliz Sterlini
  4,6433
  Japon Yeni
  3,2382
  Rus Rublesi
  0,06029
  SA Riyali
  0,95275
  Altın
  145,622
  Son Güncelleme: 15.08.2017 01:44
 • Son Yazılar