EFT ve Havale Nedir ?

26.05.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 52 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Gerek iş dünyasında gerekse insanların kendi aralarında olmak üzere para transferi çok fazla insan tarafından kullanılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların birbirlerine elden ele para verme oranları azalmıştır ve yine teknolojik şartların gelişmesine bağlı olarak insanlar yaptıkları işlemin hızlı olmasına çok önem vermektedirler. EFT ve havale yöntemleri de insanların bekledikleri hızlı para transferini gerçekleştirmektedir.

 

EFT: Tam açılımı elektronik fon transferi olan EFT basitçe internet üzerinden yapılan para transferidir. İnsanlar bankaların gişe sıralarında vakitlerini harcamadan oturdukları yerden telefon yada bilgisayar gibi bir internet erişicisiyle doğru kişisel bilgiler girilmesi şartıyla kolayca para transferlerini gerçekleştirebilirler. Ancak işlemin gerçekleştirilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar vardır. İlk olarak EFT için istenen kişisel bilgiler ve tutarın miktarı doğru şekilde girilmelidir. İstenen tüm bilgiler girildikten sonra gönderilmek istenen tutarın kendi banka hesabınızdan yeterliliği kontrol ediliyor ve yeterli ise sorunsuz bir şekilde onay veriliyor. Bu tutarla birlikte bankadan bankaya değişen ama genel olarak 1-4 tl arasında olan EFT ücreti hesabınızdan kesililiyor. Resmi tatiller ve haftasonu dışında saat 08:00 ve 17:00 arasında işlemler gerçekleştirilebilir. Eğer hafta içi ve çalışma saatleri dışında bir EFT yapılması durumunda gönderilen tutarın aktarılcak hesaba transferi sonraki işgününe kalıyor.

Havale : Genel olarak, işlemi gerçekleştirdiğiniz kişi ve sizin hesaplarınızın aynı bankada olmak şartıyla hesaplar arası para trasferi işlemidir. Kısaca kullandığınız bankada hesabı bulunan başka birinin hesabına para yatırma işlemidir. Bu sebeple havale basitçe gerçekleşebilen bir işlemdir. Bankadan bankaya farklılık göstersede transfer yapılacak kişinin hesap numarası, müşteri numarası, adı ve soyadı bilgileriyle havale işlemi için yeterlidir. Havalenin gerçekleştirilebilmesi için hesap sahibinin onayı gereklidir istenilen bu onayın gerçekleşmesi durumunda işlem başlar.

EFT ve havale arasında önemli farklar vardır. EFT de farklı bankalar arası para transferi yapılırken havalede ise yalnızca para transferinin gerçekleşebilmesi için iki tarafında banka hesaplarının aynı bankaya ait olması gerekir. EFT işleminin onaylanması havaleye kıyasla daha kısa sürededir ve EFT de havaleye göre daha az bilgi istenir bu da süre açısından daha avantajldır. EFT ücreti ise havale ücretinden daha pahalıdır.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1752
  Amerikan Doları
  3,569
  Euro
  4,1942
  İngiliz Sterlini
  4,6447
  Japon Yeni
  3,2392
  Rus Rublesi
  0,06024
  SA Riyali
  0,95306
  Altın
  145,614
  Son Güncelleme: 15.08.2017 02:20
 • Son Yazılar