Ek Hesap Nedir?

28.07.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 9 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Ek hesap, mevduat hesabı olan müşterilere, bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Bankalar tarafından verilen bu kredi türü, limitlidir. Ek hesabı olan müşteri, istediği zaman bu miktarı kullanabilme imkanına sahiptir. Müşteri, dilerse bu parayı nakit olarak çekebilir, isterse de alışverişlerinde kullanabilir. Mevduat hesaplarında kullanılan ek hesap, birçok banka tarafından müşterilerine sunulan bir hizmettir. Birçok zaman mevduat hesabında para kalmaz. işte bu aşamada ek hesaplar, tüketicilerin imdadına yetişir ve o anki nakit sorununun çözülmesine yardımcı olur. Özellikle kredi kartı kullanmayanlar ve nakite sıkışanlar için ek hesap büyük öneme sahiptir.

 

Ek hesap açtırmak istiyorum diyorsanız, bunun için mevduat hesabınızın olduğu bankaya başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ek hesap açılması için, banka sizi bir sentezden geçirebilir. Bir çeşit kredi olan ek hesap için, aylık geliriniz, çalışma durumunuz ve kredi notu gibi bazı faktörler göz önünde bulundurularak kısa bir araştırma yapılır; eğer uygun görülürse de hesabınıza ek hesap tanımlanır. Bu aşamadan sonra da, ek hesabınızı hemen kullanabilmeniz mümkün.

Ek Hesap Kullanım Alanları

Ek hesabınız ile vadesiz hesabınız da yapabileceğiniz tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. GSM, su, internet, doğalgaz veya elektrik gibi fatura ödeme işlemleri, nakit para çekme, eft veya havale işlemleri gibi işlemleri ek hesap ile anında yapabilmeniz mümkün.

Ek Hesap Faizleri

Ek hesap faizleri günlük olarak işletilmesine rağmen, faiz oranları açısından düşük diyebileceğimiz seviyededir. Faiz oranı sabittir. Şöyle ki, isterseniz nakit çekin, isterseniz ek hesap limitinizden alışveriş yapın, faiz oranı değişmeyecektir. Faiz oranları hemen her banka için farklılık gösterir; ama ortalamaya vurdurursak %1.84 faiz oranının uygulandığını söylememiz mümkün. Ek hesabınızı kapattırasaya kadar faiz işlemeye devam edecektir.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Ek hesabınızı kapatmak isterseniz, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya banka şubelerine giderek ek hesabınızı kapabilirsiniz. Tabi kapatma işlemi yapmadan önce, banka yetkilileri bu ek hesaba dair detaylara bakacak ve her hangi bir borç durumu ise bu ek hesabı kapatmayacaktır. Bu yüzden ek hesap ile ilgili bir borç durumu söz konusu ise, ek hesabınız o borcu ödeyesiye kadar kapanmayacaktır.

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1744
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,1937
  İngiliz Sterlini
  4,6454
  Japon Yeni
  3,2546
  Rus Rublesi
  0,06034
  SA Riyali
  0,95348
  Altın
  146,354
  Son Güncelleme: 14.08.2017 23:21
 • Son Yazılar