Fakirlik Maaşı Kimlere Verilir?

13.06.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 80 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Muhtaçlık aylığı olarak da bilinen bu maddi yardım seçeneği belli şartları taşıyan insanlara Başbakanlık makamı tarafından sağlanan bir imkân olarak kendini göstermekte ve buna bağlı olarak da ihtiyaçları bulunan kişilere de ulaştırılmaktadır. 2017 yılında yeniden düzenlenen ve Vakıflar Yönetmeliğinde yer verilen söz konusu yardım maaşı; bazı şartlar doğrultusunda kendini göstermekte ve buna bağlı olarak da insanların ihtiyaçları dahilinde kullanabileceği bir meblağ olarak devlet tarafından sağlanmaya devam edilmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilecek olan bu tür maaşın sürekli olarak belli dönemlerde verilecek olması da maddi anlamda yetersiz insanlara sağlanacak bir destek olarak kendini göstermektedir.

Fakirlik maaşını alabilmek için bazı şartlar yerine getirilmeli ve bu durumları taşıyan insanların da bu şekilde bir yardım ile karşı karşıya kalması da devlet tarafından sağlanmaktadır. Fakirlik maaşı ilk olarak yetim ve öksüzlere verilmekte; bunun dışında da %40 ve üzeri engelli raporu bulunan kişilere, sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara, hiçbir kazancı olmayan bireylere, bakım altına alınmamış kişilere, üzerinde herhangi bir gayrimenkul olmayan ve kazancı da asgari ücretin 1/3’ü oranında olan kişilere verilmektedir. Bu aşamada da fakirlik maaşından yararlanacak olan kişiler gerekli makam ve mercilere ulaşarak; müracaatlarını da gerçekleştirebilir ve bu anlamda da fakirlik maaşı adı altında birtakım mali yardımları da almaya başlayabilir.

Muhtaçlık aylığından yararlanmak isteyen kişiler belirtilen şartları taşıdıkları takdirde kaymakamlık ya da valilik makamlarına gerekli başvuruları yaparak; durumlarını belge ile belirtmeleri durumda da bu tür yardımlardan yararlanmaya da başlayacaklardır. Bu aşamada da her ay içerisinde devlet tarafından gerçekleşecek şekilde de insanların ihtiyaçlarını karşılamak adına gerekli sonuçları verebilecek konumda yer alması halinde de insanlara yönlendirilecek bir mali yardım olarak kendini gösterecektir. Bu bağlamda da gerekli düzeyde çalışmalara yer vererek; bu aşamada insanların ihtiyaçlarını giderecek şekilde kendini gösterecektir. Bu aşamada da insanların var olan ihtiyaçlarını karşılamak adına da gerekli bir yardım olarak görülecek ve devletin sosyal devlet anlayışı kapsamında da ortaya çıkan bir unsur olarak da kabul edilecektir.

 

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1755
  Amerikan Doları
  3,57
  Euro
  4,1965
  İngiliz Sterlini
  4,6474
  Japon Yeni
  3,2407
  Rus Rublesi
  0,06028
  SA Riyali
  0,95337
  Altın
  145,865
  Son Güncelleme: 15.08.2017 01:09
 • Son Yazılar