Findeks Nedir ?

11.07.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 42 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Zaman ile birlikte değişen ekonomik alışkanlıklar sebebi ile insanların tüketim alışkanlıkları da değişim göstermiştir. Buna bağlı olarak da kişiler ekonomik olarak kendi birikimlerinin yanı sıra bankacılık hizmeti veren finansal kurumlar ile birlikte de çalışmaktadır. Gerek insanların birikimlerini banka hesaplarında yapmak istemeleri gerekse de bankaların verdikleri kredi hizmetlerinden yararlanmak gibi amaçlar doğrultusunda bankalar ile birlikte çalışılmaktadır. Bankalar ise hizmetlerine müşterilerinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda şekil verirken aynı zamanla kar amacı gütmektedir. Bunun sonucunda da bankalar birlikte çalışacakları kişileri tanımak isterler çünkü hesaplanmış bir şekilde önceden beklenen bir ödememenin bankaya geri yapılmaması durumunda bankanın planladığı işler aksayacak ve amaçladıkları karı elde edemeyeceklerdir. Bu sebeple bankaların müşterisi olmak isteyen insanların bilgilerine erişebilecekleri bir sistem mevcuttur.

Findeks Türkiye’deki en çok tercih edilen dokuz bankanın işbirliği ile kurulmuştur ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından uygulamaya koyulmuştur. Findeks sisteminden kişisel ve kurumsal olarak yararlanılabilmektedir. Bu sistemde kişilerin finansal açıdan nasıl göründüklerini belirtmektedir. Kişilerin kredi notları, kredi borçları ve limitleri gibi ekonomik bilgilerine erişilebilmektedir. Bankalar bir kişi ile ekonomik olarak bir işbirliğine girmeden önce bu sistemden tüm ekonomik hareketlerine erişebilmektedir. Bu imkanda kişilere kendileri hakkında ekonomik durumlarını inceleme ve kontrol altında tutabilme şansı vermektedir.

Güvenlik açısından tüm gerekliliklerini yerine getirmiş olan sistem kişisel bilgiler içerdiğinden çok iyi korunmakta ve kullanıcılarının güvenliğine önem vermektedir. Bu sebeple findekse üye olmak isteyenler güvenlik açısından endişe duymadan sisteme kaydolabilmektedirler. Findekse üyelik ve ödeme yapmak gibi işlem için girildiğinde tüm kişisel bilgiler ve veriler Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurumu ve bağımsız denetim şirketleri işbirliğinde denetlenerek Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde güvenle saklanır. Findeks ‘e üye olunduktan sonra sisteme kayıtlı olan cep telefonu ile doğrulama yapılır. Findeks sistemine üye olmak kolaydır. Sitede bulunan üye ol seçeneğinden sonra kişisel bilgiler sitenin üyelik formunun doldurulmasından sonra üyeliğin aktivasyon işlemi ise bankacılık hizmeti vermekte olan kurumlar tarafından yapılmaktadır. Üyelik kabul hizmeti veren bankalara internet sitesinden erişilebilmektedir.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1741
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,1928
  İngiliz Sterlini
  4,6467
  Japon Yeni
  3,2482
  Rus Rublesi
  0,06035
  SA Riyali
  0,9536
  Altın
  146,133
  Son Güncelleme: 14.08.2017 23:59
 • Son Yazılar