Iban Nedir, Nasıl Öğrenilir

31.05.2017 tarihinde Uncategorized kategorisine eklenmiş, 68 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

IBAN, Uluslararası Banka Hesap Numarası olarak Türkçeleştirilmiş hali ile bankalardaki müşterilere ait olan hesaplarının bir göstergesi olarak belirli standartlara uygun olarak oluşturulmuştur. IBAN numaraları genel olarak her ülkede farklı uzunluktadır ve en fazla 34 karakterden oluşabilir. İlk olarak Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kullanılmaya başlayan IBAN, daha sonra Avrupa Birliği de dahil birçok ülkede faaliyettedir.

Her ülke için ayrı biçimde ve standartta oluşan IBAN numarası, kendi içinde özel şifreleme kombinasyonu barındırmaktadır. Bu numaralar daha çok uluslararası kullanıldığı için yurtdışında herhangi bir para aktarımı ya da finansal bir durum söz konusu olduğunda şifre kombinasyonu, dijital ortamda bazı kontrollerden geçer ve buna göre de para aktarımları gerçekleşir. Türkiye’de ise IBAN numaraları bazı şartlar baz alınarak oluşturulur. İlk iki kodunda ülke adı kısaltması olan TR yer alır ve sonraki iki basamakta da kontrol basamakları bulunur. Ardından gelen beş basamakta banka kodu yer alır. Sonraki tekli hane de rezerv içerir ve devamındaki on altı basamaklık hanede hesap numarası yer almaktadır.

IBAN, bankalardaki müşteri hesaplarını uluslararası düzeye getirerek dünya genelinde yapılan para ve nakit akışının standartlaşmasını amaçlamak için oluşturulmuştur. Bu sayede para akışı hızlı ve hatasız bir biçimde gerçekleşebilir. Ülkemizde 2008 yılından beri kullanımı zorunlu olan IBAN, sadece banka hesaplarında yer alır ve kredi kartlarına verilmez. IBAN numarası banka kartlarının üzerinde yer almaz. Kartın üzerindeki on altı haneli numara, kart numarası olarak geçer ve IBAN ile bir ilgisi bulunmamaktadır.

IBAN numarasını öğrenmek için hesabın oluşturulduğu bankanın herhangi bir şubesine gitmeniz yeterli olabilir. Ancak şubeye gitmek istemiyorsanız ve internet bankacılığı da kullanmıyorsanız bunun yerine bankanın müşteri hizmetlerini arayarak IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz. Eğer cep telefonunuzda bankanızın uygulaması yüklü ise Hesap İşlemleri bölümünden de hesabınızın IBAN numarasını öğrenme fırsatınız bulunmaktadır. Bununla birlikte internet bankacılığı kullanıyorsanız müşteri numaranız ya da TC kimlik numaranızı kullanarak giriş yapıp Hesap İşlemleri kısmından bankanın size özel sunduğu IBAN numaranızı öğrenebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1756
  Amerikan Doları
  3,568
  Euro
  4,1944
  İngiliz Sterlini
  4,6433
  Japon Yeni
  3,2382
  Rus Rublesi
  0,06029
  SA Riyali
  0,95275
  Altın
  145,622
  Son Güncelleme: 15.08.2017 01:44
 • Son Yazılar