İnternet Bankacılığını Güvenli Kullanma Rehberi

08.06.2017 tarihinde Kredi Kartları kategorisine eklenmiş, 72 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık insanlar işlemlerini yaparken zamandan ve enerjilerinden tasarruf etmek istemektedirler. Bunun da en çok bankacılık işlemlerinde kullanıldığını söyleyebiliriz. Çünkü banka şubelerine gidip gişelerinde saatlerce sıra beklemek bir çok insan için zorlayıcı bir işlemdir. Vakit kaybı olarak görülmektedir ve çalışma saatleri gibi sebeplerle banka işlemlerine vaktini ayıramayanlarda vardır. Banka müşterileri banka şubesine gidip işlem yapmaya vakit bulsalar bile şubelerdeki işlemler internet bankacılığına kıyasla daha uzun sürede gerçekleşmektedir. Bu sebeple bankaların sunduğu internet bankacılığını kullanmayı tercih eden bir çok insan vardır. Aynı zamanda internet bankacılığının tüm bu avantajlarından yararlanmak isteyen fakat güvenlik açısından sorun yaşayacaığını düşünen müşteri sayısıda çok fazladır. Banka müşterileri banka hesap bilgilerinin ve paralarının başka birinin eline geçmesi durumundan endişelenmektedirler. Ancak kullanıcının bilgilerini dikkatlice girmesi durumunda internet bankacılığındaki bilgilerin çalınması sanıldığı kadar kolay bir durum değildir.

İnternet bankacılığı kullanmaya karar verildikten sonra ilgili bankanın web sitesiden kayıt olunmalıdır. Bu kayıt aşaması güvenlik açısından biraz uzun sürmektedir. İstenen tüm bilgiler doğru şekilde verilmelidir, özellikle e-mail ve telefon konusunda kesinlikle güncel olarak kullanılan bilgilerin girilmesi gerekmetedir. Çünkü herhangi bir sorun ile karşılaşıldığında ilk başvuracak olanlar e-mail ve telefon numaralarıdır. Bankalar arasında farklılık göstersede internet bankacılığı kullanıcılarının sık aralarıklarla herhangi oluşabilicek bir tehdite karşı şifre değişikli yapmasını istenenmektedir.

İşlem yapmak için internet bankacılığına giriş yaptığımızda kullanılan banka zaten güvenlik açısından bir çok önlem almış durumdadır. Kişininde biraz dikkatli davranması sonusunda sorunsuz bir şekilde internet bankacılığı kullanımı yapılabilir. Örneğin internet bankacılığına girişte kullanılan şifre kesinlikle çok kolay ve tahmin edilmesi kolay olmayan bir şifre olmalıdır. Ve internet bankacılığına giriş yapılırken bilgisayar yada telefonumuzun kendi klavyesi yerine internet sitesinin sunduğu sanal klavye kullanılmalıdır. Yine banka şubelerinde de olduğu gibi bireyin internet bankacılığı hesabı ile ilgili kişisel bilgilerin herhangi ikinci birisiyle paylaşılmaması gerekmektedir. İnternet bankacılığına girip işlemlerin yapılmasından sonra önemli olan bir noktada direkt çıkış yapmamaktır. Sizden sonra aynı sayfayı kullanabilecek biri olduğundan yanlış bir şekilde çıkış yapılması durumunda erişimi çok kolay olacaktır. Bu kısımda da yine web sitesinin sunduğu güvenli çıkış butonu kullanılmalıdır.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1756
  Amerikan Doları
  3,568
  Euro
  4,1944
  İngiliz Sterlini
  4,6433
  Japon Yeni
  3,2382
  Rus Rublesi
  0,06029
  SA Riyali
  0,95275
  Altın
  145,622
  Son Güncelleme: 15.08.2017 01:44
 • Son Yazılar