Katılım Bankaları Nedir ve Diğer Bankalardan Farkı Nedir ?

06.06.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 69 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

İnsanların dönem dönem finansal desteğe ihtiyaçları olabilmektedir. Örneğin gayrimenkul yada araç satın almak için toplu miktarda nakit paraya ihtiyacı olan insanlar bankalardan geriye taksitli ödemek şeklinde banka kredisi talebinde bulunurlar. Ya da farklı olarak insanlar tasarruflarıyla yada başka yöntemlerle yaptıkları birimlerin çalınma ihtimaline ve anaparadan faiz getirisi kazanmak amacıyla bankaların mezduat yada tevdiat hesaplarına yatırmak isteyebilirler. Ancak bu noktada da banka müşterilerinin istekleri farklılık göstermektedir. Piyasada aktif olarak çalışan çok fazla banka vardır ve hepsi birbirleri ile müşteri çekmek amacıyla rekabet içindedir. Bu sebeple potansiyel müşteri olarak gördükleri insanlara bir çok farklı kampaylarla bankacılık hizmeti sunarlar. İnsanların bankacılıktan talepleri farklılık göstermektedir. Bu farklı talepleri karşılamak ve potansiyel banka müşterilerine hitap edebilmek amacıyla kendi bünyelerinde farklı farklı uygulama şekillerine fırsat vermektedirler.

Katılım bankacılığının presiplerinde en önemli olanı faizsiz çalışma standartlarıdır. Faizsizlik avantajına uygun olarak tüm işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu sebeple banka işlemlerinden faiz getirisi istemeyen banka müşterileri banka seçimi yaparken katılım bankalarını tercih etmektedirler. Faiz getirisi istememenin önemli sebebi dini inançları gereğince faiz getirisinin doğru olmayışını düşünmeleridir. Katılım bankalarının diğer bir özelliği ise bankacılık işlemlerinde kar ve zarara katılma durumlarıdır.

Normal bankacılık hizmeti veren bankalar tasarruf sahibi müşterinin banka hesabına yatırılan parasının önceden belirlenmiş faiz oranı doğrultusundan artarak hesabına yatırılmasını sağlarken katılım bankacılığı ise hesaplarına yatırılan fonların sahiplerine belli bir gelir sözünde bulunmamasının yanı sıra anaparanında garantisini vermemktedir. Normal bankacılık ve katılım bankacılığı arasında ki diğer önemli bir fark da katılım bankacılığında nakit para sitemi işlememektedir. Müşteriler tarafından katılım bankacılığının hesabına yatırılan paralarla bankanın mal alım satımıyla faturalı ve kayıtlı işlemlerin yapılması söz konusudur. Bir katılım bankasına parasını yatıran müşteri bunu zaten kabul etmiştir. Bu sebeple banka tarafından alım satım yapılması durumunda gerçekleşen kar müşterinin hesabına yansıtılırken yine aynı şekilde oluşabilecek muhtemel bir ticari zararda müşteri hesabındaki birime yansıtılılmaktadır. Bu işlemin uygulanması sebebiyle normal bankacılıktan farklı olarak katım bankacılığı adı alınmıştır.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1756
  Amerikan Doları
  3,568
  Euro
  4,1944
  İngiliz Sterlini
  4,6433
  Japon Yeni
  3,2382
  Rus Rublesi
  0,06029
  SA Riyali
  0,95275
  Altın
  145,622
  Son Güncelleme: 15.08.2017 01:44
 • Son Yazılar