Kredi Çekerken Yaş Sınırlaması Var Mıdır ?

01.07.2017 tarihinde Krediler kategorisine eklenmiş, 52 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

İnsanlar bir çok farklı ihtiyaçları doğrultusunda bankalara kredi başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak bankaların müşteri talepleri olan bu banka kredilerini kabul etme aşamasında müşterilerinde aradığı bazı kriterler vardır. Bu kriterlerin arasından önemli olanlardan biri ise bankaların uyguladığı yaş sınırlamalarının olmasıdır. Bunun sebebi ise bankaların verdikleri kredilerin kesin olarak geri ödemelerini almak istemeleridir çünkü bankacılık hizmet sektörü çok detaylı hesaplamalar ile geri ödemelerin kesin olarak alınması sistemi üzerine kurulmuştur ve kusursuz olarak aksamadan işlemesi beklenmektedir. Hesapta olmayan bir şekilde herhangi bir müşterinin banka tarafından beklenen borcunun geri ödemesini yapmaması yada bankanın bekledi tarihte yapmaması sebebiyle sistemde akmalar ve sıkıntılar yaşanacaktır.  Buna bağlı olarak bankalar müşterilerine verdikleri kredilerin geri ödemesinin yapılabilme durumunu itina ile araştırır. Bu sebeple bankalardan kredi çekecek müşterilerin geri ödeme yapabilme durumuna göre yaş alt sınır ve üst sınır olmak üzere müşterilerine yaş sınırlaması uygulayan bankacılık hizmetleri vardır. Alt yaş sınırı 18 iken üst yaş sınırı ise bankadan bankaya farklılık göstermekte olup genel ortalama olarak 70 – 80 dolaylarındadır.

Alt sınır olarak 18 yaşını doldurma şartı koşulmuştur. Ancak banka kredisi kullanmak isteyen müşterinin sadece 18 yaşını doldurmuş olması yeterli değildir aynı zamanda belli bir süre boyunca sigortalı olarak çalışmış olması, kredi notunun iyi olması ve çekmek istediği kredi tutarı karşılığında ipotek gösterebileceği bir mal varlığının olması gibi şartlar koyulmuştur.

Üst sınır olarakta bankalarda farklılık göstermektedir ancak genel olarak bankalar 80 yaşına kadar olan kredi kullanıcılarına kredi şansı vermektedir. Özellikle emekli olan kullanıcılara aylık sabit gelirleri karşılığında kredi kullanma hakkı tanınmaktadır. Bankarın kredi kullanımında bir üst sınır koymalarının amacı ise yaşın yükseldikçe ölüm ihtimalinin de yükseliyor olmasıdır. Ölüm risk oranı yüksek olduğundan bankalar verdikler kredinin geri ödemesinin yapılmasını dikkate almaktadırlar. Bankalardan kredi çekilirken kredi türü ile birlikte genel olarak sigorta primleri ödenmektedir. Bankaları koyduğu bu üst yaş sınırı ise sigorta firmalarını korumak adını yapılmış bir uygulamadır.

 

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1749
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,1955
  İngiliz Sterlini
  4,6483
  Japon Yeni
  3,2463
  Rus Rublesi
  0,06028
  SA Riyali
  0,95364
  Altın
  146,102
  Son Güncelleme: 15.08.2017 00:20
 • Son Yazılar