Kredi Garanti Fonu Nedir ?

19.07.2017 tarihinde Krediler kategorisine eklenmiş, 27 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Çalışma hayatında aktif olarak is yapan ya da yapmak amacı ile kuruluş gerçekleştirmek isteyen işletmeler mevcuttur. Ancak yatırım yapmak için kişilerin ellerindeki tutarlar yeterli olmayabilir bu ve bunun gibi durumlarda banka kredilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Ticari amaçlı olarak kullanılacak banka kredileri bireysel amaçla talep edilen banka kredilerinden oldukça farklıdır. Bu farklılık özelliklede bankalar açısından da farklılık göstermektedir çünkü bireysel olarak alınan banka kredilerinde farklı yöntemler kullanılırken ticari krediler için ise farklı teminat yöntemleri kullanılmaktadır. Örneğin bireysel olarak alınan bir morgage kredisinden kişiden zorunlu hayat sigortası yapılması istenirken ticari olarak alınacak bir krediden ise çok güçlü teminatlar istenmektedir. Daha kuruluş aşamasında olan küçük ve orta ölçekli olan işletmeler ise yeni bir iş kolu girişimi yapma ya da mevcutta olan bir işletmeyi geliştirip iyileştirme amacı ile başvuracakları bu kredi karşılığında istenen bu güçlü teminatı göstermekte zorluk çekebilmektedir. Bu sebeple ihtiyaç duydukları krediyi bankalardan almakta zorluk yaşayabilirler. Bu ve bunun gibi durumlarda kısaltması KGF olan Kredi Garanti Fonu’na başvurulabilmektedir.

Çalışma hayatı için kredi çekmek isteyip teminat konusunda yetersiz olan küçük ve orta ölçekli işletmeler bu gibi durumlarda Kredi Garanti Fonu’na başvurabilirler. Kredi kullanılmak istenen bankaya kredi talebi ile gidildiğinde Kredi Garanti Fonu’na başvurulduğunda ticari olarak talep edilen kredinin %85’ine kadar kefalet kullanılabilmektedir. Talep karşısında bir Kredi Garanti Fonu Kurulu’nun incelemeleri sonucunda bu ticari kişiliğe izin verebilmektedir. Bu izin sonucunda banka başka bir sorun saptamadıkça ticari kişiye kredi verecektir.

Kredi Garanti Fonu küçük ve orta ölçekli işletmelere bu desteği sadece kobilerin gelişimini göz önünde tutarak yapmamaktadır. Kredi almaları için destek oldukları bu kobilerin bankalardan alacakları kredinin %1 ya da %2 ‘sini komisyon olarak almaktadır. Kredi Garanti Fonu desteğinden yaralanmak için yapılması gerekenler basittir. Kredi kullanma talebi ile gidilen bankada görüşmenin yapıldığı müşteri temsilcisine Kredi Garanti Fonu teminatından yararlanmak istediğini söylemesi yeteli olacaktır. Banka tarafından kredi başvurusunda bir sorun olmadıkça teminat iki hata içerisinde sonuçlanacaktır.

 

 

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1742
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,193
  İngiliz Sterlini
  4,6439
  Japon Yeni
  3,2492
  Rus Rublesi
  0,06022
  SA Riyali
  0,95355
  Altın
  146,203
  Son Güncelleme: 14.08.2017 23:39
 • Son Yazılar