Kredi Kartı Kullanmanın Dezavantajları

04.06.2017 tarihinde Kredi Kartları kategorisine eklenmiş, 75 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Güvenlik ve pratiklik açısından artık insanlar yanlarında nakit para taşımamaktadır. Nakit paranın yerini kolay kullanımıyla tercih edilen kredi kartları almaya başlamıştır. İnsanlara kredi kartı kullanımını aşılamak isteyen bankalarında kredi kartları ile ilgili bir çok kamplayaları vardır. İnsanlar da bu fırsatlardan yararlanmak amacıyla kredi kartı kullanmaya başlayabilirler. Hız ve uzak mesafeden ödeme yapabilme avantajına sahip olan kredi kartı kullanıcılarının aynı zamanda kredi kartlarının dezavantajlarıyla karşı karşıya gelmek gibi bir durumları da söz konusudur. Kredi kartı kullanıcıları o an nakit olarak para vermediklerinden aslında ödeme yaptıklarının psikolojik olarak farkında olmayabilir ve kredi kartı borçlarıyla beklediklerinden çok daha fazla tutarda bir fatura ile karşı karşıya kalabilirler.

Çoğu insanın aslına farkına bile varmadan bilinçsizce yapıtığı en yaygın yanlış kredi kartı kullanımı hatası taksitle alınan ve o ay az ödeme olarak görülen ve taksitlendirme yöntemiyle fark etmeden çok fazla sayıda ürün satın alınması ve ürünlerin taksit ödemelerinin bir daha ki ayda çok fazla gelmesidir. Taksitli alışveriş yapılırken aslında ana tutarın ne kadar olduğu hesaplalanmalıdır. Çünkü kredi kartıyla ödenme durumunda o ay ödenecek olan miktar değil ürünün toplam fiyatı kartın limitinden düşülmektedir. Örneğin toplam fiyatı 2000 TL olan bir laptop satın alınması durumunda kredi kartına 5 taksit yapılması durumunda aylık 400 TL ödeme yansımaktadır. Ancak kredi kartının toplam limitinden 400 TL değilde 2000 TL düşülmektedir. Bunun dikkate alınıp kredi kartı kullanıcısının harcamalarını dikkatle yapması gerekmektedir. Aksi durumda kredi kartı limit sorunu ile karşı karşıya kalcaktır.

Bir çok insan aslında farkına varmasa da kredi kartı ile alışveriş yapılırken kullanılan post cihazları bazen banka farklılıkları sebebiyle ödeme yapılması gereken tutardan belli bir orana göre pay alınarak daha fazla ödeme yapılmasına sebep olabilir. Bilinçsiz bir kullanıcının bu sorun ile karşı karşıya gelmesi potansiyel bir durumdur. Kredi kartıyla alışveriş yaparken taksitleme kullanıcılara avantaj gibi gözüksede bazı ürünlerde vade arttıkça fiyatta artış göstermektedir. Bu da paranın bugün ki değeri ile gelecekte ki fiyatının farklı olmasından kaynaklanır.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  106025
  USD/EUR
  1,1750
  Amerikan Doları
  3,553
  Euro
  4,1749
  İngiliz Sterlini
  4,5846
  Japon Yeni
  3,2557
  Rus Rublesi
  0,06099
  SA Riyali
  0,9515
  Altın
  146,234
  Son Güncelleme: 18.08.2017 20:04
 • Son Yazılar