Kredi Kartının Çalınması Durumunda Neler Yapılmalıdır

04.06.2017 tarihinde Kredi Kartları kategorisine eklenmiş, 74 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Günümüzde sık rastlanan bir durum olan kredi kartlarının kaybolması ya da çalınması herkesin başına gelebilecek bir olaydır ve bu olaydan en zararlı çıkan kişiler kart sahipleri olur. Ancak bu hasarı engellemenin de belli başlı yolları vardır. Eğer usulüne uygun şekilde kart çalıntı ihbarı yapılırsa, banka sigortası bu durumun bir miktarını karşılar ve zarardan minimum düzeyde kurtulma imkanınız doğar. Kredi kartınızın çalınması durumunda çalındığını polise bildirmek ve karttan yapılan alışverişlerde itirazda bulunmak gereklidir. Bunun yanında kartın iptali talebinde de bulunmak son derece önemli bir durumdur. Aksi durumda çalınan kredi kartlarınızdan yapılan harcamalar devam edebilir ve banka sigortası bunu karşılamayabilir.

Çalıntı kartınızın ihbarını verdiğinizde, ihbar sonrası karttan yapılan harcamalardan sorumlu olmazsınız. Kart çalındıktan sonra ihbarda bulunmadıysanız ilk 24 saat içerisinde yapılan tüm harcamalarda kartınız sigorta kapsamı altındaysa harcamaların 150 TL’si sigorta tarafından karşılanmaktadır. Fakat kartınız kaybolduğunda veya çalındığında yapılan alışverişleri banka karşılamıyorsa bunun için hukuki bir işlem başlatmanız gereklidir.

Kredi kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda kartın iptalini isteyebilirsiniz. Bu iptal talebinde bulunmak için kartınıza ait olan bankanın müşteri hizmetlerine bağlanarak ya da cep veya internet bankacılığındaki hesabınıza girerek kartın iptali talebinizi bildirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, TC kimlik numaranız ya da müşteri numaranızla cep ya da  internet şubelerine girerek kart işlemleri bölümünden kart iptalini gerçekleştirmektir.

Çalınan ya da kaybolan kartların harcama itirazınızı yapmanız için bankanın size gönderdiği harcama itiraz formunu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra polislerin yaptığı tutanak ya da savcılıktan alınan suç duyurusunun bir kopyası ile bankanıza müracat edebilir ve böylece çalınan kredi kartının harcamaları için itirazda bulunabilirsiniz.

Kredi kartınız çalındıktan sonra da telefonunuzdan ya da banka şubelerinden kredi kartı şifrenizi değiştirmek mümkün olabilir. Böylece çalınan kredi kartınızda harcama yapılma ihtimalini azaltabilirsiniz. Ancak kredi kartınızın şifresini değiştirdikten sonra bile hala harcama yapılıyorsa bankanız bu yüzden ödeme yapmayabilir ve şifrenizi saklama yükümlülüğünün size ait olmasını sebep olarak gösterebilir.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1755
  Amerikan Doları
  3,567
  Euro
  4,1931
  İngiliz Sterlini
  4,6418
  Japon Yeni
  3,2375
  Rus Rublesi
  0,06024
  SA Riyali
  0,95252
  Altın
  145,471
  Son Güncelleme: 15.08.2017 01:24
 • Son Yazılar