Kredi Notu Neden Düşer?

25.07.2017 tarihinde Krediler kategorisine eklenmiş, 16 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Kredi notu bankaların büyük önem verdiği ayrıca kişilerinde dikkat etmesi gereken konulardan biridir. Bazı kişiler paraya ihtiyacı olduğu için kredi çekmek amacıyla bankaların yolunu tutmaktadır. Kredi başvurusu yapan bazı kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Genelde kredi başvurunuzun kabul edilmemesinin sebepleri arasında kredi notunun düşük olması gelmektedir. Yani kredi notu düşük olan kişilere bankalar tarafından kredi verilmemektedir. Peki, kredi notu neden düşer?

Kullandığınız kredi kartının ödemelerini asgari tutar üzerinden yapıyorsanız kredi notunuz düşecektir. Bu sebeple şansınız var ise borcunuzun ödeme günü geldiğinde tamamını ödemelisiniz. Çok fazla etkili olmasa da asgari tutar üzerinden ödeme yapmak kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Kredi notunu düşüren etkenlerden bir tanesi de geç ödeme yapılmasıdır. Gününde yapılmayan ödemeler kredi notuna etki etmekte ve ciddi oranda düşürmektedir. Bu sebeple kredi borcunuzu gününden önce ya da gününde ödemeye özen göstermelisiniz. Ödemelerinizi bir gün sonra dahi yapsanız notunuz düşecektir. Eğer ödemelerinizi gününde yaparsanız kredi notunuzda herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Kişilerin kredi notunu etkileyen faktörlerden bir tanesi de kefil olma durumunuzdur. Diyelim ki bir kişiye kefil oldunuz ve kefil olduğunuz kişi borcunu ödemedi ya da geç ödedi. Bu durum kişinin kendi kredi notunu etkileyeceği gibi sizin kredi notunuzu da etkileyecektir. Bu sebeple birine kefil olurken dikkatli olmalı ve güvenmediğiniz kişilere ya da şirketlere kefil olmamalısınız. Aksi takdirde ileride paraya ihtiyacınız olursa bankalar size kredi notunuz düşük olduğu için kredi vermeyecektir. Çok fazla kredi başvurusu yapmak kredi notunuzu düşürecek olan faktörlerden bir tanesidir. Eğer onaylanmadığı takdirde sık sık başvuru yaparsanız kredi notunuzda düşme olacaktır. Bu sebeple notunuzun düşmemesi için arka arkaya başvuru yapmamalısınız. Araştırma yaparak kendinize uygun gördüğünüz kredileri tespit etmeli ve sadece bu krediler için başvuruda bulunmalısınız.

Bankalar için kredi notunun önemli olmasının sebebi işini garantiye almak istemeleridir. Yani bankalar sizin alacağınız borcu geri ödeyeceğinizden emin olmak isterler. Bunun için de kredi notunuza bakarak size kredi verip vermeyeceklerine karar verirler.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1744
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,1937
  İngiliz Sterlini
  4,6454
  Japon Yeni
  3,2546
  Rus Rublesi
  0,06034
  SA Riyali
  0,95348
  Altın
  146,354
  Son Güncelleme: 14.08.2017 23:21
 • Son Yazılar