Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

25.05.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 57 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

  Son zamanlarda kredi ve kredi kartların çoğalmasıyla gündeme gelen kredi notu terimi, Findeks ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirlenen, kişinin kredi başvurusunda bulunduğunda ön planda incelenen ve kredi alıp alamayacağını belirleyen en önemli unsurdur.

Dünya üzerinde birçok kurum ve kuruluş bankacılık işlemleri yapmaktadır. Bu kuruluşların bazıları kaide değer almazken bazıları ise ülkenin dolar, altın, borsa ve benzeri birçok yatırımlarını etkilemekte ve hatta ülkelerde ekonomik bir krize neden olmaktadır. Dünyada ülkelere notlar verilmektedir. Bunlar genel olarak alfabedeki A, B, C harfleri kullanılır ve yanına artı ya da eksi getirilerek derecelendirilir. Yabancı yatırımcılar için ülke notları çok önemlidir. Aynı şekilde ülke içerisindeki küçük yatırımcılar ve bireysel müşteriler için de geçerlidir ve değerlendirme puanı 1 ila 1900 arasındadır. Ülkemizde hemen hemen her bankanın kabul ettiği kurum Findeks denilen kurumdur. Bu kurum bankalar ile ortaklaşa hareket ederek kredi alacak müşterinin geçmiş dönemde almış olduğu bireysel ya da ticari kredileri ve kredi kartlarını değerlendirerek kişiye bir not verir. Bu nota göre de müşterinin kredi kartı çıkartma veya kredi çekme işlemlerini bankalar değerlendirme yapar ve buna göre müşteriye kredi verir ya da vermez.

Kredi notunu öğrenmek için bazı yollar vardır. Kredi notu ücretli ya da ücretsiz bir şekilde öğrenilebilir. Bununla ilgili Findeks firmasının kendi internet sitesi üzerinden sunmuş olduğu ücretli paketler ile kredi notunuzu sorgulanabilmektedir. Bunlar ücretli olarak sınırlı ve sınırsız     öğrenme yolu için en garanti yoldur. Kredi notunun ücretsiz şekilde öğrenilmesinin de yolları vardır. Bunun için bankaya gidilmeli ve bir kredi başvurusu yapılmalıdır. Müşteri, kredi başvurusu sırasında bireysel müşteriler departmanında kendisi ile ilgilenen memura kredi notunu öğrenmek istediğini söylediğinde, hiçbir sıkıntı olmadan kredini notunu öğrenebilmektedir. Bir diğer yol ise, maaş için birlikte çalışılan bankanın mobil uygulamasını indirerek ücretsiz anında kredi notu öğrenilebilir.

Aynı zamanda cep telefonlarıyla belli bir ücret mukabilinde, Findeks şirketinin konuyla alakalı belirtiği numaraya SMS göndererek kredi notu öğrenilebilir.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1752
  Amerikan Doları
  3,57
  Euro
  4,1954
  İngiliz Sterlini
  4,6463
  Japon Yeni
  3,2401
  Rus Rublesi
  0,06025
  SA Riyali
  0,95337
  Altın
  145,627
  Son Güncelleme: 15.08.2017 02:36
 • Son Yazılar