Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

26.07.2017 tarihinde Krediler kategorisine eklenmiş, 16 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Kredi notu hem kredi çekmek isteyen kişiler için hem de bankalar için büyük önem taşımaktadır. Son zamanlarda gencinden yaşlısına kadar birçok kişi kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartı borçlarını öderken ise çeşitli sebeplerden dolayı aksilikler meydana gelebiliyor. Bu aksiliklerde kredi notunun düşmesine sebep oluyor. Ancak bazı durumlarda bir aksilik olmamasına rağmen kredi notunda düşme olabilir. Diyelim ki kredi çekmek için bir bankaya kredi başvurusu yaptınız fakat başvurunuz kredi notunuzun düşük olması sebebiyle reddedildi. Bu ve bunun gibi durumlarda kredi notunuza itiraz edebilirsiniz. Peki, kredi notuna nasıl itiraz edilir?

Kredi notunuzda haksız yere bir düşüş olduğunu düşünüyorsanız ve bu konuyla ilgili itiraz etmek istiyorsanız, itiraz edeceğiniz yer bankanız ya da kredi kayıt bürosu olarak karşımıza çıkmaktadır. İtiraz edecekseniz bir hata olduğundan emin olmalısınız. Kredi kartı borcunuzu ödemeyi bir gün bile geciktirirseniz bu durum kredi notunuzu etkileyecektir. Ayrıca gününde fakat sadece asgari tutarı ödenen miktarlarda kredi notunuzu ciddi anlamda düşürecektir. Eğer bu durumları hiçbir şekilde yaşamadıysanız ve notunuzu düşürecek bir sebep olmadığını düşünüyorsanız itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Böyle durumlarda ilk olarak bankaya itirazda bulunabilirsiniz. Banka tarafından size geri dönüş sağlanmıyor ve bir cevap alamıyorsanız bir sonra ki aşama olan Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirsiniz. İtirazlarınızı telefon aracılığıyla ya da yüz yüze görüşme sağlayarak sözlü bir şekilde iletebilirsiniz. Kredi notunuzdaki hata sözlü itirazınıza rağmen düzeltilmiyorsa başvurunuzu yazıya dökebilirsiniz. Bir dilekçe hazırlayıp bunu ilgili kuruluşlara elinizle teslim edebilir ya da posta yoluyla gönderebilirsiniz.

Yaptığınız itirazlar ilgili kuruluşlar tarafından dikkate alınacak ve gerekli işlemler yapılacaktır. Bu itirazların değerlendirilmesi için MİDES adını verdiğimiz bir sistem yer almaktadır. Bu sistem hem bankalarda hem de Kredi Kayıt Bürosu’nda bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde müşterilerin yaptığı itirazlar incelenmekte ve kısa bir süre içerisinde sorunları çözülmektedir. Eğer siz de kredi kartınızda ya da kredi notunuzda bir aksilik olduğunu düşünüyorsanız gerekli yerlere itiraz yaparak hakkınızı arayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1744
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,1937
  İngiliz Sterlini
  4,6454
  Japon Yeni
  3,2546
  Rus Rublesi
  0,06034
  SA Riyali
  0,95348
  Altın
  146,354
  Son Güncelleme: 14.08.2017 23:21
 • Son Yazılar