Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

18.06.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 75 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

  Kredi kartı ve kredi kullanımlarının artmasıyla ortaya birçok sorunlar da çıkmaktadır. İnsanların yaşam kalitesini arttırma isteği ya da ihtiyaçlarından doğan kredi çekmeleri nedeniyle ödenemeyen krediler, insanların hayat koşullarını olumsuz etkilemektedir. Kredi sicili, ödenemeyen borçlardan dolayı insanların tekrar ödeyemeyeceği borçların altına girmesini engellemek için Merkez Bankası tarafından oluşturulan bir sisteme bağlı olarak, kişi hakkında tutulan kayıtlardır.

Geçmişte ödenemeyen ya da ödenmesi geciktirilen kredi ya da kredi kartı borçları ön planda olmak üzere, devlet tarafından vergilenen tüm borçlar, ileri vadede bankacılık ve kredi başvuru işlemlerinde kişilerin önüne çıkmaktadır. Bir süre önce uygulamaya konan, kredi sicili, kredi notu ya da halk arasındaki adıyla kara liste gibi uygulamalar bunun temel nedenidir. Bazı insanlar kredi notu ve kredi sicilini birbirine karıştırmaktadır. Kredi sicili, kişilerin kredi başvurusu ve kredi borcu geçmişinin tamamını içeren ve silinmesi mümkün olmayan bir veri tabanıdır. Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası işbirliğiyle bünyelerinde tuttukları kredi sicili bir yana, kişilerin kredi çekmesinde sorun çıkaran kısım kredi notudur. Çeşitli borçlar nedeniyle etkilenen kredi notu, önemli durumlarda kredi almayı engelleyebilmektedir. Kişilerin mali durumuna bağlı olarak sürekli değişmekte olan kredi notu, kredi borcu ya da kredi kartı borcu ödenmedikçe düşmeye devam eder. Bunu engellemek için, bir bankadan ihtiyaç kredisi alınır ve düzenli bir şekilde ödenirse kredi notu artar. Kredi kartı borcunu ya da kredi borcunu 90 gün içerisinde ödemeyen kişilerin, kredi sicilleri bozulur ve kredi notu düşer. Bu gibi durumlarda, eğer borç 90 gün içerisinde ödenmediyse, banka borç sahibi kişi hakkında yasal bir süreç başlatır. Hemen akabinde kişi kara listeye girmiş olur ve ne yazık ki bu durumun geri dönüşü yoktur.

Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan sicil kaydının silinmesi için, borcun ödenmesi ve bu süreçten sonra tekrar kredi alabilmek için 5 sene gibi uzun bir süre beklenmesi gerekmektedir. Bu 5 sene içerisinde yapılan tüm kredi ve kredi kartı başvuruları kabul edilmez.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1750
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,1959
  İngiliz Sterlini
  4,6473
  Japon Yeni
  3,2425
  Rus Rublesi
  0,06025
  SA Riyali
  0,95364
  Altın
  146,051
  Son Güncelleme: 15.08.2017 00:53
 • Son Yazılar