Kredi Sicili Nedir

25.05.2017 tarihinde Krediler kategorisine eklenmiş, 54 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Günümüz şartlarında insanlar ya da kurumlar kendi gelirlerinin yetmemesi durumunda veya o anda yüklü bir miktar nakit ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bankalara kredi başvurusunda bulunmaktadırlar. Bazı insanların bireysel ihtiyaçları için, taşıt almak için, konut almak için, arsa almak için, iş yeri açmak için, evlenmek için, tatil için ve benzeri ihtiyaçlar için kendi nakit tutarı ve kendi varlıkları yeterli olmadığı takdirde dışardan borç alma yoluna girerler.

Dışarıdan borçlanmak için en kolay yol bankalardan alınan kredilerdir. Bu nedenle de çalışılan bankanın müşteriye güvenmesi için ve verdiği kredinin geri ödenebileceğine garanti altına alması gerekmektedir. Bunun için de bankaya borçlananlar ile ilgili bir sicil tutması gerekmektedir. Bu tutulan sicil ülke içerisinde tüm bankalarda görülmektedir.

Bankalardan kredi kullanan kişilerin borçlarını, bankayla anlaşılan şartlarla zamanında ödemesi şarttır. Bu nedenle kredi alınırken uygun şartlarda olmasına, ödeme miktarına ve zamanına dikkat etmek, alınan kredi taksiti ile gelirin orantısını doğru kurmak çok önemlidir. Aksi takdirde bankayla anlaşılan şartlar aksatıldığı durumda sadece kredi sicili bozulmamakta, aynı zamanda ödenecek olan kredi faizi ve masrafları da artmaktadır. Kullanılmakta olan kredi veya kredi kartının borçları gününde ve zamanında istenilen tutar olarak ödenmediği durumlarda kredi sicili bozulmakta ve bankalar sicilinde kayıt altına alınmaktadır. Kredi kartı borcunun asgari tutarını yatırmak geçici bir çözüm yoludur. Dönem borcu tamamıyla ödenmediği takdirde ve sürekli asgari tutarın yatırılması da kredi sicilini olumsuz yönde etkilemekte olup, daha sonra kredi başvurularında bu sicil dikkate alınarak reddedilme durumu ortaya çıkacaktır.

Ayrıca borçlar karşısında bankaya verilmiş olan çekler, senetler vadesi geldiğinde ödenmez ise bu durumlarda banka siciline kayıt alınmaktadır. Bu duruma düşen kişi ve kurumların kredi alması imkansız hale gelmiş olur. Kredi Kayıt Bürosu, Findeks ve Merkez Bankası iş birliğiyle oluşturulan kişilerin kredi notu tutulmakta ve hem bankalar, hem de müşteriler tarafından öğrenilebilmektedir. Ödenmeyen her kredi borcu, her kredi kartı borcu,  protesto edilen her senet, vadesinde ödenmeyen her çek kredi notunu düşürmektedir.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1752
  Amerikan Doları
  3,57
  Euro
  4,1954
  İngiliz Sterlini
  4,6463
  Japon Yeni
  3,2401
  Rus Rublesi
  0,06025
  SA Riyali
  0,95337
  Altın
  145,627
  Son Güncelleme: 15.08.2017 02:36
 • Son Yazılar