Nasıl Bilinçli Kredi Kartı Kullanılır ?

08.07.2017 tarihinde Kredi Kartları kategorisine eklenmiş, 49 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Zaman ile birlikte değişen tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak kişilerin ödeme yöntemlerinde de değişiklikler oluşmuştur. Günümüzden bir süre öncesine kadar insanlar yaptıkları alışverişler sonunda ödemeyi nakit yapmayı tercih etmekteydiler çünkü böylelikle kendilerini daha güvende hissediyorlardı ancak son yıllarda pratiklik açısından kişiler nakit para kullanmak yerine kredi kartı ve banka kartları ile ödeme yapmayı tercih etmektedir. İnsanların genel olarak kredi kartı ve banka kartı kullanmaktaki amaçları pratiklikten yaralanmaktır. Banka kartları ve kredi kartlarının işlevleri birbirinden oldukça farklıdır. Özellikle kredi kartı kullanıcılarına birçok avantaj sunmaktadır ancak kişiler kredi kartı uygulamasının sunduğu bu avantajlardan yararlanabilmek için kredi kartlarını bilinçli ve doğru bir şekilde kullanmalıdır.

Kredi kartlarının bilinçsiz kullanımında banka müşterileri kötü sonuçlar ile karşılaşabilmektedir. Kişiler kredi kartı kullanarak yaptıkları alışverişlerde sanki satın aldıkları o ürüne herhangi bir ödeme yapmıyormuş gibi hissetmemelidirler. Çünkü anlık olarak eski alışkanlıklardan gelen bir şekilde kişiler kasa gibi ödeme noktalarında ceplerinden nakit para çıkarıp vermedikleri için sanki satın aldıkları o ürünü bedava aldıkları hissine kesinlikle kapılmamalıdırlar. Belli bir süre sonra harcadıkları bu tutarı ödemeleri gerektiğinin bilincinde olmalıdırlar. Kredi kartlarının kullanımı ile ilgili diğer önemli ayrıntı ise taksitlendirme işleminin dikkatlice yapılmasıdır. Kişiler taksitlendirme işleminden yararlanmak isterken asıl fiyat ile vade farklı fiyatın birbirinden çok farklı olup olmadığına dikkat etmelidir. Çünkü az az ödemek isterken aslında fark etmeden çok daha fazla tutarda ödeme yapılması kesinlikle kredi kartı kullanıcılarının düşmemeleri gereken bir hatadır.

Kredi kartının bilinçli kullanılmasında bunlardan farklı olarak faturalandırma ve bu faturanın gerektiği zamanlarda ödenmesi de çok önemlidir. Kişiler kredi kartını çıkarttırırken banka ile birlikte kendileri için en uygun hesap kesim tarihini seçmelidir çünkü dönem borcunun ödenmesi durumunda hesap kesim tarihi oldukça önemlidir. Buna ek olarak da kredi kartlarının gelen dönem ve asgari borçlarının gerektiği tarihte ödenmesidir. Çünkü son ödeme tarihini geçtikten sonra ödenmeyen her borç için faiz uygulanmakta ve borç miktarı artmaktadır bu da kredi kartı kullanıcısı için kötü bir durumdur.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1749
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,1955
  İngiliz Sterlini
  4,6483
  Japon Yeni
  3,2463
  Rus Rublesi
  0,06028
  SA Riyali
  0,95364
  Altın
  146,102
  Son Güncelleme: 15.08.2017 00:20
 • Son Yazılar