Öğrenim Kredisi Nedir ? Nasıl Alınır ?

17.07.2017 tarihinde Krediler kategorisine eklenmiş, 30 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Öğrenim kredisi özellikle öğrencilier ve aileleri tarafından merak edilen bir konudur. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından önlisans , lisans , yüksek lisans ve doktora gibi öğrencilik seviyelerinde eğitim görenlere verilebilmektedir. Üniversite de eğitim görmeye hak kazanmış olan öğrenciler tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun açtığı başvuru tarihleri arasında öğrenciler bu talepleri ile başvuru yapabilmektedir. Başvuru esnasında öğrenci ve aile ile ilgili mal varlıkları , gelir tutarı, kardeş sayısı gibi kişisel bilgiler istenmektedir. Bu istenen kişisel bilgiler doğrultusunda Kredi ve Yurtlar Kurumu başvuran öğrencinin burs mu yoksa öğrenim kredisi mi alacağına karar vermektedir.

Şehit yakını, ve ya ailesinin maddi durumu kötü olan ve ya ebeveynlerinden birini kaybetmiş olan öğrenciler geri ödemesiz olarak verilen bursta öncelikli sırada yer almaktadırlar. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bu burs , öğrenim kredisi ile aynı tutardadır ancak farklı olarak öğrencilerden bunun geri ödenmesi istenmemektedir.

Öğrenim kredisi ise burs alamayan öğrencilerin aldıkları öğrenim kredisi türüdür. Bursla karşılaştırıldığında çoğu öğrenci bu öğrenim kredisini almaya hak kazanmaktadır. Öğrencini kaç yıl öğrenim göreceği ile birlikte toplam tutar belirlenmektedir. Öğrenim kredisi alan bir öğrenci okulunu bitirdikten sonra 2 yıl içerisinde bu öğrenim kredisini geri ödemek zorundadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bu öğrenim kredisiniden yararlanmak isteyen üniversite öğrencilerinin yapması gereken basit bir kaç işlem vardır. Belirtilen başvuru tarihleri arasında Kredi ve Yurtlar Kurumunun internet sitesi üzerinden başvurular yapılmaktadır. Başvuru sayfası açıldıktan sonra kişiden istenen bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde girilmelidir. Talep edilen bu bilgiler doğrultusunda öğrencinin öğrenim kredisi alıp alamayacağı belirlenmektedir. Ancak önemli bir sorun olmadıkça öğrenim kredisi almak burs almaktan daha kolaydır ve sayı olarak karşılaştırıldığında ise öğrenim kredisi alanların sayısı burs alanlarından sayısından bir hayli fazladır. Çünkü Kredi ve Yurtlar Kurumu’nunda sınırsız bir bütçesi olmadığından geri ödemeli olan öğrenim kredisini vermesi geri ödemesi olmayan bursu vermesinden daha maliyetsiz bir işlemdir.

 

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1742
  Amerikan Doları
  3,571
  Euro
  4,193
  İngiliz Sterlini
  4,6439
  Japon Yeni
  3,2492
  Rus Rublesi
  0,06022
  SA Riyali
  0,95355
  Altın
  146,203
  Son Güncelleme: 14.08.2017 23:39
 • Son Yazılar