Son Yıllardaki Döviz Değişim Oranları

09.06.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 78 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Döviz, ülkeler arası yapılan ticari işlemlerde kullanılan bir ekonomi terimidir. Bir ülkenin parası sadece o ülke içerisinde alım satım yaparken kullanılır. Örneğin Türk bir şirket, Avrupa ülkelerinden birisinde bulunan bir şirketle alım satım yapması gerektiği durumlarda Euro para birimine ihtiyacı vardır. Bu nedenle ithalat yapacak firma Türk Lirası’nı, Euro’ya çevirmek zorundadır. Bu nedenle ülkeler arası ticarette döviz kullanımı gerekmektedir. Döviz tıpkı bir mal gibi alınıp satılabilir, yatırım yapılabilir.

Herhangi bir döviz kurunun değeri, o dövize olan arz ve talep dengesine uygun olarak serbest bir şekilde değişmekte ve söz konusu dövizin ait olduğu ülkenin merkez bankasının, piyasadan para satın alarak ya da piyasaya para satarak yaptığı müdaheleler ile belirlenir. Uluslar arası kabul görmüş tüm para birimlerinin bir sembolü vardır. Örneğin, Amerikan Doları “USD” sembolüyle, Euro “EUR” sembolüyle, İngiliz Sterlini “GBP” sembolü ile, Japon Yeni “JPY” sembolüyle, Türk Lirası “TRY” sembolüyle, Kanada Doları “CAD” sembolüyle, İsviçre Frangı “CHF” sembolüyle, Avusturalya Doları “AUD” sembolüyle gösterilmektedir. Bu sembollerden yola çıktığımızda her döviz kurunun sembolünün farklı bir sembol oluşturacağını görmüş oluruz. Örnek olarak, Euro’nun ABD Doları’na oranını EUR/USD olarak, Türk Lirası’nın Euro’ya oranını TRY/EUR olarak gösterilmektedir.

Dünya üzerindeki uluslararası ticaretlerde en çok kullanılan para birimleri bilindiği üzere Amerikan Doları(USD) ve Avrupa Birliği para birimi olan Euro(EUR)’dur. Bu para birimlerinin ülkemizde sürekli yükselmesinin sebeplerinden biri Türk Lirası’nın dünya piyasasında sürekli değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. Son yıllarda yapılan ticaretlere ve döviz işlemlerine göre bakılacak olursa, Türk Lirası’nın değer kaybı yaşadığı çok açık görülmektedir. Buna ülkeler arası yaşanan ticari anlaşmalar, siyasi sorunlar ve turist giriş çıkışlarının azalması neden olmaktadır. Son 10 yılın değerlerine bakacak olursak, 2007 yılında 1 Türk Lirası’nın 1,31 USD ve 1,79 Euro’ya eşit olduğunu gözlemlerken her geçen sene bu değerler yükselmektedir. 2016 yılının sonunda 1 TL’sı değerini, 2,96 Dolar ve 3,30 Euro’ya eşit bir şekilde kapatmıştır. Diğer yıllara erişmek için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın resmi sitesindeki, döviz kurları arşivini inceleyebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  109537
  USD/EUR
  1,1756
  Amerikan Doları
  3,568
  Euro
  4,1944
  İngiliz Sterlini
  4,6433
  Japon Yeni
  3,2382
  Rus Rublesi
  0,06029
  SA Riyali
  0,95275
  Altın
  145,622
  Son Güncelleme: 15.08.2017 01:44
 • Son Yazılar