Yurtdışına Nasıl Para Yollanır

08.06.2017 tarihinde Bankalar kategorisine eklenmiş, 80 Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

İnsanlar gerek borçlarını ödemek gerekte başka insanlara ödeme yapmak amaçlı olarak kendi banka hesaplarından başka banka hesaplarına para transfer edebilmektedir. Bu para transfer işlemi iki tarafında banka hesaplarının aynı bankaya ait olması durumunda kolayca havale yapılabilir. Ancak kişilerin banka hesaplarının farklı bankalarda olması durumunda havale yerine EFT yapılması gerekmektedir. EFT, havaleden biraz daha uğraştırıcı olsada yine de basit işlemdir ve gerçekleşmesi uzun zaman almamaktadır sadece gönderim yapılırken haftaiçi ve mesai saatleri içinde olmasına dikkat edilmesi gerekir akti taktirde paranın gönderildiği karşı tarafın hesabına gönderilen para bir sonraki iş gününde yatırılacaktır.

Ancak bu işlemlerin hepsi yurtiçinde birbirine para yollama durumunda geçerlidir. Yurtdışına para göndermenin gerklilikleri daha farklı olacaktır. Ticaretin son yıllarda fazlalaşması ve bireysel olarak insanların birbirine para yollamasıyla uluslararası para transferi yoğun bir şekilde kullanılır olmuştur. Özellike ticaret yapan kişiler, kurumlar ve tüzel kişililer işleri gereği çok fazla uluslarası para transferi yapmaktadır. Ülkemiz uluslararası para transferini “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar” ile düzenlemiştir. Bu uygulamaya göre bireysel para gönderimleri çok dikkat çekmiyor iken ticaret amaçlı uluslararası para transferlerinde 50 000 doları aşan tutarların transfer bilgilerinin işlem yapılma tarihinden 30 gün içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bildirilmek zorundadır.

Farklı olarak bireysel olarak yapılan uluslararası para transferlerinin Merkez Bankasına bildirilmek gibi bi zorunluluğu yoktur. Bireysel para gönderme işlemleride açılımı Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication olan Swift işleminin gönderilecek paraya uygulanması gerekmektedir. Bunun anlamı ise yabancı bankalar kendi aralarında çok fazla yazışma yaptıkları için maliyet olarak gösterilmektedir. Yabancı para gönderebilmek için her bankanın yurt dışında bir aracı bankası vardır ve bir yabancı bankaya para gönderilmesi durumunda gönderilen para önce kendi aracı bankasına gider. Sonrasında kendi aracı bankamız parayı gönderdiğimiz bankanın aracı bankasına yollar ve son olarakta bu aracı banka parayı asıl alıcı bankaya gönderir. Böylelikle iki tarafında aracı bankalarının birbirleri ile olan iletişimleri sayesinde yurtiçinden yurtdışına gönderilen paranın uluslararası transferi gerçekleşmiş olur.

Yazar Hakkında

Yazar : editor

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Sitemizde En Çok Okunan İçerikler

Banka Hesabı Nasıl Kapatılırİnsanlar gelirlerini ve sahip olduğu gayrimenkulleri güvenilir bir şekilde
Taşıt Kredisi Nasıl Alabilirim?Araba sahibi olmak isteyen kişiler yeterli ölçüde paralara sahip
Hesap İşletim Ücreti Nedir? Neden Alınır?     İnsanlar, sahip oldukları değerleri korumak amacıyla bankalarda
Bedelli Askerlik İçin Kredi Çekilebilir Mi?     Askerlik yapmak istemeyenler için ve devletin hazinesine

Sitemizde En Çok Yorumlanan İçerikler

Banka ve Krediler     Günümüzde pek çok banka insanlara finansal destek
Çeyiz Hesabı Veren BankalarÇeyiz hesabı, evlenecek olan çiftlerin belirli bankalardan çeyiz hesabı
Öğrenciye Kredi Kartı Veren BankalarÖğrenciler üniversiteye başladığında genel olarak nakit sıkıntısı çekmeye başlarlar
Hesap İşletim Ücreti Almayan Kredi KartlarıBankaların en fazla şikayet edilen işlemi olarak göze çarpan

Son Yapılan Yorumlar

 • BIST
  106025
  USD/EUR
  1,1745
  Amerikan Doları
  3,552
  Euro
  4,1719
  İngiliz Sterlini
  4,5768
  Japon Yeni
  3,2578
  Rus Rublesi
  0,06096
  SA Riyali
  0,95116
  Altın
  146,357
  Son Güncelleme: 18.08.2017 16:19
 • Son Yazılar